Częściowe wyniki z komisji egzaminacyjnych wskazują, że w tym roku przez egzamin zawodowy pomyślnie przebrnęło prawie 6 tys. osób.
Prawnicy, którzy mają za sobą aplikację i po zdobyciu uprawnień założą firmę, mogą rozpocząć działalność z poduszką finansową w postaci kilkunastu tysięcy złotych kosztów podatkowych.
Aplikacja a przychód
Fiskus co prawda sprzeciwia się rozliczaniu wydatków na zdobycie uprawnień, ale adwokaci i radcowie mają spore szanse na wygraną przed sądem.
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że wydatki na egzamin wstępny, wpis na listę aplikantów, opłaty roczne, składki członkowskie, koszt egzaminu końcowego i wreszcie wpis na listę adwokatów bądź radców są ponoszone w celach osobistych. Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 kwietnia 2013 r. stwierdziła, że zawód radcy prawnego można wykonywać np. na etacie lub na podstawie umów cywilnoprawnych, więc wydatków na zdobycie uprawnień nie sposób powiązać z przychodem z działalności gospodarczej (IPTPB1/415-41/13-2/MAP). Podobną interpretację wydała 27 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (ITPB1/415-152/13/MW).
4960 zł
wynosi obecnie opłata roczna za aplikację radcowską