Jak informuje Samorząd Komorniczy, celem porozumienia jest pomoc kobietom, których prawa są naruszane, między innymi wskutek przemocy ekonomicznej, a także współpraca Fundacji i Samorządu Komorniczego przy tworzeniu rozwiązań legislacyjnych dotyczących tematyki związanej zarówno z działalnością Fundacji, jak i codzienną pracą komorników sądowych. Komornicy mają też wspierać podopieczne Fundacji podczas grupowych spotkań informacyjnych oraz indywidualnych konsultacji dotyczących konkretnych spraw.
Zdaniem prezes Fundacji Urszuli Nowakowskiej współpraca z komornikami to poszerzenie dostępu do fachowej pomocy prawnej dla tych kobiet, których nie stać na korzystanie z pomocy adwokata.
- Wierzymy, że dzięki poradom uda nam się pomóc wielu kobietom poradzić sobie z zadłużeniem, uzyskać należne im alimenty i wyeksmitować sprawcę przemocy z domu. Wierzymy także, że uda się także pomóc tym kobietom, którym grozi eksmisja – mówi Urszula Nowakowska.
W opinii prezesa KRK Rafała Fronczka negatywne stereotypy towarzyszące profesji komornika powodują, że kobiety boją się korzystać z pomocy komorników.
- Po zakończeniu bardzo wyczerpującego postępowania sądowego zostają często same. Co prawda z wyrokiem w ręku, ale bez możliwości jego wyegzekwowania. Naszą rolą jest pomoc w tego rodzaju sytuacjach – uważa Rafał Fronczek.