Jak redagować metryczki aktów normatywnych

„Zasady techniki prawodawczej” zawierają proste reguły wskazujące, kiedy i jak redagować adresy publikacyjne, ale w samorządowej praktyce legislacyjnej często nie są one prawidłowo stosowane.

Publikacja: 20.03.2024 02:00

Jak redagować metryczki aktów normatywnych

Foto: Adobe Stock

Prawidłowo podane adresy publikacyjne aktów normatywnych ogłoszonych w dzienniku urzędowym, popularnie nazywane „metryczkami”, to przejaw profesjonalizmu legislatorów samorządowych.

Warunkiem wejścia w życie przepisów powszechnie obowiązujących jest ich ogłoszenie w dzienniku urzędowym. Prawidłowe stosowanie takich przepisów jest więc możliwe wyłącznie poprzez lekturę aktu urzędowo opublikowanego. Informacje, gdzie znaleźć aktualne brzmienie przepisów, znajdują się w adresie publikacyjnym aktu, podającym miejsce lub miejsca, w których znajduje się treść tego aktu. Adres publikacyjny pełni co prawda tylko funkcję informacyjną, ale jego brak lub jego niekompletność istotnie utrudnia korzystanie z przepisów, zwłaszcza w aktach prawa miejscowego. Dlatego metryczka musi się pojawić w:

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego