Fiskus nie zabierze korzyści w PIT i CIT za pierwszy rok z GAAR

NSA nie godzi się na stosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR) do korzyści powstałych w podatkach dochodowych w 2016 r.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Fiskus nie zabierze korzyści w PIT i CIT za pierwszy rok z GAAR

Foto: Adobe Stock

Kategorycznie wyrażone w komentowanym wyroku stanowisko NSA, że przepisów GAAR nie można stosować do CIT za 2016 r., ma fundamentalne znaczenie w klauzulowych sporach z szefem KAS. 

W przeciwieństwie do stanowiska szefa KAS, ale i poglądu prezentowanego przez WSA w Warszawie, zdaniem NSA rozliczanie podatków dochodowych w okresach rocznych i skonkretyzowanie się zobowiązania podatkowego 31 grudnia 2016 r. nie oznacza, że na odstawie reguły intertemporalnej - art. 7 ustawy wprowadzającej wiążący stosowanie GAAR z momentem powstania korzyści podatkowej - można stosować klauzulę do podatków dochodowych za 2016 r. Oznaczałoby to zastosowanie klauzuli de facto do całego 2016 r., a więc także przed jej wejściem w życie. Stanowiłoby to niedozwoloną retroakcję i byłoby wbrew zakazowi zmiany zasad opodatkowania podatkami dochodowymi w trakcie roku podatkowego. Stanowisko NSA dotyczące intertemporalnego aspektu stosowania GAAR należy ocenić pozytywnie. Sąd podzielił licznie prezentowane w literaturze oraz w sporach z fiskusem poglądy, a wątpliwości w tym zakresie sygnalizowane dość nieśmiało w niektórych opiniach Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania znalazły wreszcie wyraz w prawomocnych wyrokach. 

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona