Postępowania klauzulowe będą wywoływać kolejne wątpliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że reklasyfikacja dokonana w oparciu o przepisy klauzuli GAAR, ma charakter autonomiczny.

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Postępowania klauzulowe będą wywoływać kolejne wątpliwości

Foto: Adobe Stock

Wyrok stanowi kolejną odsłonę w obszarze klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Co ważne, rozstrzygnięcie zapadło w sprawie wymiarowej, co poszerza, nieliczną jeszcze, grupę orzeczeń NSA w tego typu sprawach. Tym samym poszerza horyzont wiedzy co do sposobu intepretowania i stosowania dość skomplikowanych przepisów o klauzuli przez sądy.

Spośród kilku węzłowych zagadnień występujących w sprawie, szczególnie interesujący wydaje się wątek relacji afirmowanej przez KAS czynności odpowiedniej i jej skutków podatkowych w sferze odpowiedzialności podatkowej. Dotychczas nie budziło większych bowiem wątpliwości, że reklasyfikacja na podstawie przepisów GAAR nie wpływa na ważność czynności w sferze prywatnoprawnej. Przeprowadzona przez organ w tej sprawie klauzulowa reklasyfikacja dochodu z umowy instrumentu finansowego na pochodzący ze stosunku pracy członka zarządu wywołała jednak problematykę, objętą zarzutami skargi kasacyjnej, czy w takim razie odpowiedzialność za niepobrany podatek nie powinna czasem ciążyć – do wysokości zaliczki – na spółce-płatniku.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność