Zamówienia publiczne: Jak stosować klauzule waloryzacyjne

W dobie rosnących cen materiałów budowlanych, a także wciąż panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2, polski ustawodawca widzi w rynku zamówień publicznych źródło impulsu do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Publikacja: 14.02.2022 12:13

Zamówienia publiczne: Jak stosować klauzule waloryzacyjne

Foto: Adobe Stock

Zachętą dla potencjalnych uczestników rynku zamówień publicznych ma być ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej:„PZP), która obowiązuje już od 1 stycznia 2021 r. , a w szczególności nowe regulacje odnoszące się do umowy o zamówienie publiczne. W założeniu umowa ta mimo że przygotowywana głównie przez jedną tylko stronę – tę publiczną – ma być bardziej „wyważona” i nastawiona na współpracę publiczno-prywatną.

W szczególności, ma przewidywać określone zabezpieczenia dla wykonawcy na wypadek wzrostu kosztów wykonania umowy, tzw. waloryzacja. Ustawa przewiduje w tym zakresie jedynie pewne ramy, które z biegiem czasu ma uzupełniać praktyka poszczególnych zamawiających oraz pojawiające się coraz częściej rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wygląda obecnie ta praktyka w kontekście umów na roboty budowlane?    

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nie sprzedasz mieszkania otrzymanego w spadku bez glejtu od fiskusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Rzecznik dyscyplinarny uderza w sędzię SN. Chce ją odsunąć od głośnej sprawy
Sądy i trybunały
Sędzia Tuleya podaje nowe informacje ws. inwigilacji polityków i Pegasusa
Konsumenci
Kredyt na 30 lat spłacony w 19 miesięcy. Czy bank powinien zwrócić prowizję?