Jak „wyjść” ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spory kompetencyjne, zarządcze bądź finansowe prowadzą do kryzysów w spółkach z o.o., a te, kończą się często brakiem chęci do współdziałania z dotychczasowymi partnerami. Są sposoby, by zakończyć taką współpracę ze wspólnikiem albo ze wspólnikami.

Publikacja: 19.01.2024 02:00

Jak „wyjść” ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Foto: Adobe Stock

Wspólnik w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może wypowiedzieć umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), odmiennie, niż w spółkach osobowych, nie przyznają wspólnikowi spółki z o.o. takiego prawa. Jest możliwe natomiast umieszczenie w umowie spółki innych postanowień umożliwiających wspólnikom „wyjście ze spółki”, np. takich jak umorzenie udziałów.

Podstawowy instrument wyjścia ze spółki to prawo do zbycia udziałów wspólnika, którego nie można go pozbawić. Uprawnienie to może być natomiast uzależnione od zgody pozostałych wspólników. Umowa spółki może też przywidywać inne ograniczenia dotyczące zbycia udziałów, np. prawo pierwokupu. W praktyce może się więc okazać się, że wspólnik nie ma faktycznej możliwości zbycia udziałów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP