Auchan Polska z ogromną karą od UOKiK

Ponad 87 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Auchan Polska za wykorzystywanie przewagi kontraktowej i działania na szkodę dostawców produktów rolno-spożywczych.

Publikacja: 12.12.2023 13:58

Auchan Polska z ogromną karą od UOKiK

Foto: Adobe Stock

Według UOKiK, spółka Auchan Polska pobierała od swoich kontrahentów opłaty za transport ich produktów z magazynów centralnych do poszczególnych super- i hipermarketów, których Auchan ma w Polsce ponad 100.

Centralny magazyn w interesie sieci

Scentralizowany system dostarczania towarów do sklepów to charakterystyczny element działalności dużych sieci handlowych. Hipermarkety są projektowane i budowane w taki sposób, że  nie są w stanie przyjmować towarów od setek pojedynczych przedsiębiorców - producentów nabiału, wędlin, owoców i innych produktów spożywczych. Bez zaplecza infrastrukturalnego pozwalającego na centralizację dostaw sieć Auchan nie byłaby w stanie rywalizować ze swoimi konkurentami w obrębie nowoczesnego kanału sprzedaży.

Czytaj więcej

Auchan i Intermarche z zarzutami Prezesa UOKiK

W ocenie UOKiK, scentralizowany system dystrybucji towarów leży więc w interesie sieci handlowej.

- Centralny transport towarów polepsza pozycję sieci handlowej. Nie jest zatem dodatkową usługą, za którą powinien płacić dostawca, a podstawowym elementem modelu biznesu sieci handlowych. Dlatego niedopuszczalne jest pobieranie opłat za transport towarów z głównego magazynu do sklepów sieci. To finansowanie własnej działalności kosztem dostawców. Za takie działanie nałożyłem ponad 87 mln zł kary na właściciela sieci Auchan – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wyjaśnia, że od momentu dostarczenia przez dostawców towaru do magazynów Auchan, to sieć staje się ich właścicielem i samodzielnie decyduje o dystrybucji do poszczególnych sklepów. Potwierdziła to ankieta przeprowadzona przez  UOKiK w trakcie postępowania.  Dostawcy nie mają wpływu na etap wewnętrznej logistyki Auchan, a muszą ponosić jej koszty.

W wydanej decyzji Prezes UOKiK stwierdził, że stanowi to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Oprócz kary finansowej nakazał również, aby sieć zaprzestała tej niedozwolonej praktyki.

Wydana decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

UOKiK informuje, że trwa  postępowanie w sprawie stosowania takich samych praktyk również przez Carrefour Polska.

Czytaj więcej

Sieci handlowe pod lupą UOKiK
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek