Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorcy

Opinie klientów publikowane w sieci mają olbrzymie znaczenie przy podejmowaniu decyzji konsumenckich. Naruszająca dobre imię kampania w internecie, a nawet pojedyncza opinia, może zachwiać pozycją rynkową przedsiębiorcy. Istnieją instrumenty prawne, które umożliwiają obronę.

Publikacja: 27.10.2023 02:00

Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorcy

Foto: Adobe Stock

Zazwyczaj proces o ochronę dóbr osobistych kojarzy się ze sferą polityki lub szeroko rozumianego showbiznesu. Ostatnio głośno było o pozwie, jaki uznana reżyser wytoczyła jednemu z polityków w związku z wypowiedziami dotyczącymi premiery jej najnowszego filmu. Kilka lat temu część opinii publicznej ekscytowała się zaś procesem wytoczonym przez gwiazdę polskiej estrady jednemu z dzienników kolorowych. W sprawie chodziło o nieprawdziwe informacje podane przez gazetę na temat rzekomo nieskromnego ubioru artystki podczas eleganckiego przyjęcia koktajlowego. Tyle ze świata rozrywki. Dobra osobiste mają jednak znacznie szerszy wymiar oraz olbrzymie znaczenie w biznesie. Chronią bowiem renomę przedsiębiorcy i jego wiarygodność nie tylko wobec klientów, ale także kontrahentów i potencjalnych pracowników. Konkurencja nie zawsze gra zgodnie z zasadami fair play, a obmowa i czarny pijar są środkami walki – nieuczciwymi, ale niestety często skutecznymi. Ochrona dóbr osobistych to zaś ważny (choć trzeba dodać: niejedyny) środek prawny, który pozwala się przed takimi nieczystymi posunięciami bronić.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu