Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

W ramach przekształcenia transgranicznego polskie spółki mają możliwość przeniesienia swojej siedziby do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EOG bez przeprowadzenia likwidacji, a przez to kontynuacji w sposób niezakłócony działalności na terytorium innego państwa UE lub EOG.

Publikacja: 29.09.2023 02:00

Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 września zaimplementowała do polskiego porządku prawnego regulacje z zakresu unijnego prawa spółek, w tym dyrektywę 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019  r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Na poziomie transgranicznym nowelizacja umożliwia przeprowadzenie zupełnie nowej operacji, tj. przekształcenia transgranicznego. Odgrywa ona kluczową rolę w realizacji unijnej zasady swobody przedsiębiorczości, ponieważ umożliwia elastyczne przeniesienie siedziby polskiej spółki do innego państwa członkowskiego. Jak wskazywaliśmy w artykule z 15 września br., nowe możliwości stanowią szansę dla polskich spółek na poszerzenie mobilności na rynku unijnym oraz ułatwiają i uelastyczniają ich ekspansję zagraniczną bądź też powrót spółki do kraju.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości