Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

W ramach przekształcenia transgranicznego polskie spółki mają możliwość przeniesienia swojej siedziby do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EOG bez przeprowadzenia likwidacji, a przez to kontynuacji w sposób niezakłócony działalności na terytorium innego państwa UE lub EOG.

Publikacja: 29.09.2023 02:00

Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 września zaimplementowała do polskiego porządku prawnego regulacje z zakresu unijnego prawa spółek, w tym dyrektywę 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019  r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Na poziomie transgranicznym nowelizacja umożliwia przeprowadzenie zupełnie nowej operacji, tj. przekształcenia transgranicznego. Odgrywa ona kluczową rolę w realizacji unijnej zasady swobody przedsiębiorczości, ponieważ umożliwia elastyczne przeniesienie siedziby polskiej spółki do innego państwa członkowskiego. Jak wskazywaliśmy w artykule z 15 września br., nowe możliwości stanowią szansę dla polskich spółek na poszerzenie mobilności na rynku unijnym oraz ułatwiają i uelastyczniają ich ekspansję zagraniczną bądź też powrót spółki do kraju.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?