Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów ważne dla biznesu

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę tzw. środki strukturalne, polegające m.in. na podziale przedsiębiorcy, zbyciu całości lub części jego majątku, a także zbyciu udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad inną firmą.

Publikacja: 11.08.2023 02:00

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów ważne dla biznesu

Foto: Adobe Stock

20 maja 2023 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej „Ustawa”). Wprowadzają one w Polsce Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. mającą na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego („Dyrektywa ECN+”).

Nowe regulacje dotyczą w szczególności kwestii takich jak rozszerzenie odpowiedzialności spółek dominujących za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję przez spółki zależne, umożliwienie nakładania kar na związki przedsiębiorców i ich członków, zakres ochrony korespondencji z prawnikiem doradzającym przedsiębiorcy (tzw. Legal Professional Privilege), wprowadzenie nowego rodzaju kar (okresowych kar pieniężnych ustalanych proporcjonalnie do obrotu przedsiębiorcy w celu przymuszenia przedsiębiorcy do wykonania nałożonych na niego obowiązków), a także rozszerzenie uprawnień Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o możliwość nałożenia dowolnego środka o charakterze strukturalnym w przypadku wydania decyzji o uznaniu praktyki za ograniczającą konkurencję.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?