Przetwarzanie danych przez AI to dla firmy dodatkowe obowiązki

Gdy dane przetwarza program sztucznej inteligencji, osoby, których to dotyczy, trzeba o tym poinformować, zapewnić im prawo sprzeciwu i to, by ostateczną decyzję podejmował człowiek.

Publikacja: 29.06.2023 02:00

Przetwarzanie danych przez AI to dla firmy dodatkowe obowiązki

Foto: Adobe Stock

Choć już od dłuższego czasu w wielu branżach stosowane są systemy oparte na sztucznej inteligencji, dopiero kilka miesięcy temu rozgorzała dyskusja dotycząca wiążących się z nimi zagrożeń dla naszej prywatności. Na początku kwietnia świat obiegła wiadomość o zakazie korzystania z programu ChatGPT wydanym przez włoski organ ochrony danych osobowych. Wskazał on na wątpliwość co do tego, czy spółka Open AI – operator systemu – spełnia warunki ochrony danych osobowych wynikające z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych; DzU UEL 2016.119.1; dalej: RODO). Włoski organ nakazał tymczasowe zawieszenie dostępu Chat GPT na terenie Włoch oraz zobowiązał operatora Chat GPT do wprowadzenia pewnych zmian w funkcjonowaniu programu. Spółka zastosowała się do decyzji i wcieliła w życie oczekiwane modyfikacje, a blokada zakończyła się 4 maja.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego