Firmy z białoruskiego pogranicza dostaną wsparcie

Sejm zgodził się na 65-procentowe rekompensaty dla firm, które ucierpiały w wyniku zamknięcia przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy.

Publikacja: 26.05.2023 19:49

Obszar granicy z Białorusią w okolicy Kuźnicy

Obszar granicy z Białorusią w okolicy Kuźnicy

Foto: PAP/Abaca

Piątkowe głosowania w Sejmie przesądziły o tym, że podlascy przedsiębiorcy dostaną wsparcie na zasadach korzystniejszych, niż pierwotnie zaproponował rząd. Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej.

Chodzi o pomoc dla grupy kilkudziesięciu firm, które z przyczyn politycznych z dnia na dzień straciły większość klientów. To m. in. hotele, restauracje, kantory i agencje celne, które działały w pobliżu przejść granicznych na granicy z Białorusią. Zamknięcie przejść z powodu napiętej sytuacji międzynarodowej stosunków spowodowało, ze wiele z tych firm stanęło w obliczu bankructwa.

Pierwotnie rząd – bez konsultacji z tymi firmami – przeforsował w Sejmie ustawę, która przewidywała dla nich wypłaty równowartości minimalnego wynagrodzenia (3490 zł) na każdego zatrudnionego u nich pracownika. Miały być one wypłacane raz na kwartał.

Czytaj więcej

Iluzoryczna „Tarcza dla pogranicza” - algorytm wylicza ujemne wsparcie dla firm

Jednak przedsiębiorcy na specjalnym posiedzeniu sejmowej komisji wskazali, że taka pomoc jest dalece niewystarczająca. Dlatego Senat zaproponował poprawki, które znacznie rozszerzają tę pomoc. Oprócz wypłat minimalnego wynagrodzenia, firmy te będą mogły otrzymać do trzech razy w roku kalendarzowym pomoc w wysokości 65 proc. średniego przychodu wygenerowanego w ciągu 3 z 6 miesięcy poprzedzających zamknięcie przejścia granicznego. Warunkiem ubiegania się o taką pomoc będzie spadek przychodów w wysokości co najmniej 25 proc. Wsparcie według podobnych zasad otrzymywali przedsiębiorcy poszkodowani wskutek wprowadzenia stanu wyjątkowego nad granicą białoruską w 2021 roku.

Przepisy o pomocy dla przygranicznych firm zostały uchwalone wraz z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (choć nie ma z tym merytorycznego związku). Mają obowiązywać już następnego dnia po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. Umożliwi to rozpoczęcie wnioskowania do wojewody podlaskiego o wypłatę tych świadczeń.

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy