Audyt śledczy zamiast zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Wykazanie nieprawidłowości na etapie postępowania wewnętrznego może pozwolić na całkowite uniknięcie postępowania karnego. Niektóre z przestępstw gospodarczych ścigane są jedynie na wniosek tj. wymagają odpowiedniej decyzji ze strony pokrzywdzonego.

Publikacja: 03.03.2023 02:00

Audyt śledczy zamiast zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Foto: Adobe Stock

O tym, że przestępczość gospodarcza ma się dobrze, świadczą statystyki policyjne i pojawiające się co jakiś czas doniesienia medialne o nadużyciach stwierdzonych nie tylko w sektorze publicznym, ale także w prywatnych przedsiębiorstwach. I choć mogłoby się wydawać, że wszczęcie postępowania przez prokuraturę, a tym bardziej postawienie zarzutów konkretnym osobom, oznacza koniec kłopotów przedsiębiorstwa i szansę na odzyskanie utraconych pieniędzy, najczęściej to dopiero początek wyboistej i długiej drogi. Także dla osób, którym zarzuca się popełnienie przestępstwa. Bywa, że za ten stan rzeczy odpowiadają sami zawiadamiający.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt