Fundacje rodzinne: Dobrze przygotowany statut to większe korzyści

Mimo, że fundacje rodzinne mają być kolejnym instrumentem ułatwiającym i usprawniającym sukcesję firm rodzinnych, nie można zapomnieć o tym, że będą wykorzystywane również przez pryzmat korzyści podatkowych, jakie są z nimi związane.

Publikacja: 13.02.2023 02:00

Fundacje rodzinne: Dobrze przygotowany statut to większe korzyści

Foto: Adobe Stock

Ustawa o fundacjach rodzinnych została 7 lutego br. podpisana przez prezydenta. Po opublikowaniu, po trzech miesiącach przepisy wejdą w życie. Wszystko wskazuje, że już w drugiej połowie 2023 roku w Polsce pojawią się pierwsze rodzime fundacje rodzinne.

Prace nad projektem ustawy trwały długo, ale trzeba oddać, że ostateczny kształt przepisów powstał po uwzględnieniu szeregu zastrzeżeń zgłaszanych przez ekspertów w toku konsultacji społecznych. Sama regulacja ustawowa to jednak tylko jeden filar fundacji rodzinnej. Chociaż w ostatecznym brzmieniu przepisów nie znalazł się artykuł mówiący o tym, że podstawą działania fundacji rodzinnej są przepisy ustawy i statut, to właśnie ten drugi będzie kluczowym dokumentem, który pozwoli dostosować przepisy do indywidualnych potrzeb, co stwarza wiele korzystnych możliwości, ale może powodować również pewne problemy. Wiedząc o tym, można ich uniknąć.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP