Dyrektywa ma ujednolicić sposób mierzenia i raportowania wpływu firm na otoczenie i środowisko. Dzięki temu zyskają wiedzę, z kim chcą współpracować ze względu na podobne wartości, a z kim nie.

Samo raportowanie nie należy do łatwych. Dlatego aby wesprzeć firmy i organizacje, które są na początku swojej drogi do zrównoważonego rozwoju, zespół ekspertów kancelarii DZP opracował raport „Bariery ESG w Polsce. Wyzwania i wnioski na przyszłość”.

Czytaj więcej

Środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny w biznesie

– To kompendium wiedzy. Wskazujemy w nim m.in., czego firmy potrzebują i oczekują także od polskiej implementacji prawa – wyjaśnia dr Anna Partyka-Opiela, partner compliance z kancelarii DZP.

Firmy postulują wydanie jasnych wytycznych do nowych standardów raportowania, spójnych z polskim prawem. Oczekują niezwłocznych prac nad przepisami i udziału w konsultacjach poprzedzających ich przyjęcie. Potrzebują dłuższego okresu przejściowego, aby przygotować się prawidłowo do raportowania i takiego poziomu szczegółowości regulacji, który ograniczy możliwość dowolnej interpretacji zapisów.

W Szkole Głównej Handlowej odbyła się publiczna prezentacja raportu. Patronat nad wydarzeniem objęła „Rzeczpospolita”.