Mniej wyjątków uzasadniających handel w niedzielę

Korzystanie z ustawowych odstępstw w celu legalnego powierzenia pracy w handlu w dni świąteczne zostało znacząco utrudnione. W tym celu przedsiębiorca musi realnie rozwinąć nową gałąź działalności.

Publikacja: 31.08.2022 22:18

Mniej wyjątków uzasadniających handel w niedzielę

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ostatnia nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i niektóre inne dni znacząco ograniczyła katalog przypadków, w których powierzanie pracy w handlu w niedzielę jest wyjątkowo dopuszczalne. Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował definicję „przeważającej działalności”, której wykonywanie może w pewnych przypadkach uprawniać do prowadzenia handlu.

Przed nowelizacją wystarczył wpis odpowiedniego kodu PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby – w rozumieniu ustawy – prowadzić działalność jako np. placówka pocztowa. Znalazło to potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z 26 maja 2021 r. (I KZP 15/20). Ten jeden prosty trik uprawniał do prowadzenia handlu w zasadzie bez ograniczeń.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt