fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Ratunkowy dostęp do leków: pacjent ma prawo być stroną postępowania - wyrok WSA

Adobe Stock
Pacjent ma prawo być stroną postępowania w sprawie o ratunkowy dostęp do leków – orzekł WSA. Resort zdrowia był zdania, że stroną może być tylko szpital.

Wprowadzony w lipcu 2017 r. ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) to mechanizm finansowania leków, gdy nie są one refundowane w danym wskazaniu, czyli przy danej diagnozie. Pacjent za pośrednictwem lekarza i szpitala może się starać o sfinansowanie takiego leku przez NFZ, jeśli jest on ostatnią szansą na wyleczenie. Na RDTL musi wyrazić zgodę minister zdrowia.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że tylko szpital, który składa wniosek o zgodę na RDTL, jest stroną takiego postępowania. W poniedziałek WSA orzekł, że może nim być również pacjent, powołując się na art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z art. 47d ustawy refundacyjnej oraz art. 15 ust. 2 pkt 17a ustawy o świadczeniach – czytanych zgodnie z art. 68 konstytucji.

Czytaj także:

O taką interpretację przepisów walczył rzecznik praw obywatelskich wspólnie z kancelarią KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

– To nasz wspólny sukces – mówi mec. Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat, partner w kancelarii. – Sąd w całości podzielił nasze rozumowanie, wskazując, że RDTL to świadczenie gwarantowane określone w art. 15 ust 2 pkt 17a ustawy o świadczeniach i fakt, że to szpital aplikuje o dodatkowe środki na takie leczenie, nie wyłącza prawa pacjenta do zajęcia stanowiska. Zwłaszcza że dana sprawa polega głównie na ocenie jego stanu zdrowia i dotychczasowych terapii. To duże zwycięstwo, zwłaszcza że istniało już orzeczenie odmawiające takiego prawa pacjentowi – mówi mec. Kieszkowska-Knapik.

Sygnatura akt: VI SA/Wa 1869/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA