fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

In vitro w pełni zalegalizowane

Science Photo Library/AFP
In vitro będzie dostępne dla par i małżeństw. Kliniki zamrożą sześć zarodków dla każdej z par.

Sejm przyjął w czwartek rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności.

Przepisy wywołujące wiele kontrowersji zakładają, że z in vitro refundowanego przez państwo skorzystają małżeństwa i pary pozostające w związkach nieformalnych.

Zasada ogólna przewidziana w ustawie jest taka, że kliniki będą mogły tworzyć do sześciu zarodków utworzonych z komórek rozrodczych pobranych od każdego małżeństwa czy pary. Kobietom, które skończyły 35 lat lub mają do tego wskazania medyczne, klinika leczenia niepłodności będzie mogła stworzyć więcej zarodków.

Jeśli para nie zdecyduje się na transfer wszystkich zarodków do organizmu kobiety, pozostałe klinika musi przechowywać przez 20 lat. Co ma się z nimi stać później – nie wiadomo.

Ustawa przewiduje też dawstwo anonimowe komórek rozrodczych. Osoba oddająca plemniki czy komórkę rozrodczą do banku komórek będzie jednak musiała zrzec się ewentualnych praw do dziecka, a ono z kolei nie pozna tożsamości biologicznego rodzica.

Jeśli z komórek jednego dawcy urodzi się więcej niż dziesięcioro dzieci, jego plemniki nie będą mogły być już wykorzystywane do dawstwa.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA