fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty już po uzgodnieniach wewnętrznych

Adobe Stock
Opieka farmaceutyczna pozwoli zaoszczędzić setki milionów złotych i skrócić kolejki do lekarza. Wprowadzająca ją ustawa lada chwila ma trafić do konsultacji społecznych.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jest już po uzgodnieniach wewnętrznych. Resort zdrowia zdecydował się utrzymać zapisy o opiece farmaceutycznej, które znalazły się w dokumencie tworzonym przy udziale środowiska. Zakłada on m.in. dokonywanie przez farmaceutę tzw. przeglądu leków przyjmowanych przez pacjenta. Mają w tym pomóc internetowe konto pacjenta (IKP) oraz e-recepta, która w przyszłym roku ma całkowicie zastąpić te papierowe. – Nawet co ósmy pacjent ląduje w szpitalu przez niewłaściwe przyjmowanie leków. Dlatego przegląd leków robiony przez farmaceutę w aptece może zapobiec wielu hospitalizacjom, a nawet zgonom i oszczędzić dla systemu setki milionów złotych dziś wydawanych na leczenie powikłań – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA). – W Finlandii, gdzie mieszka zaledwie 5,5 mln ludzi i jest 800 aptek, opieka farmaceutyczna pozwala zaoszczędzić miliony euro. W naszym kraju to także pomoc dla lekarza udzielona przez farmaceutę i zmniejszenie kolejek do specjalistów – dodaje farmaceuta.

Zdaniem autorów ustawy opieka farmaceutyczna pomoże zapobiegać zjawisku polipragmazji, czyli niewłaściwej ordynacji leków. Chodzi o sytuację, w której chory przyjmuje jednocześnie kilka leków, co powoduje niezamierzone skutki uboczne (jedne substancje hamują lub intensyfikują działanie drugich). Jak tłumaczy Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), opieka farmaceutyczna ma wzmocnić system ochrony zdrowia tam, gdzie jest najbardziej zawodny, a więc w stosowaniu się do zaleceń lekarza. Farmaceuta mógłby przypomnieć pacjentowi o konieczności wykupienia i stosowania leków ratujących życie, a także poinstruować go, jak stosować np. leki wziewne.

W przyszłości farmaceuci chcieliby także mieć możliwość wykonywania w aptece prostych szczepień, np. przeciw grypie, co stosowane jest w wielu krajach. Obecna wersja projektu takich rozwiązań jednak nie przewiduje.

Etap legislacyjny: uzgodnienia

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA