fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Profilaktyczna mastektomia będzie refundowana w Polsce

Adobe Stock
Profilaktyczna mastektomia, czyli zabieg usunięcia zdrowej piersi, będzie świadczeniem gwarantowanym u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego profilaktyczną mastektomię jako nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Czytaj też: NFZ będzie refundować profilaktyczne usuwanie zdrowej piersi i jajnika

Wprowadzenie nowego świadczenia do wykazu zostało przeprowadzone na podstawie rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W ocenie klinicznej świadczenia wzięto pod uwagę trzy przeglądy systematyczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania procedury profilaktycznej mastektomii oraz rekonstrukcji piersi po usunięciu gruczołu sutkowego w populacji, w której potwierdzono obecność mutacji BRCA 1/2. Badania wykazały pozytywny związek między przeprowadzeniem zabiegu a zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu wszystkich przyczyn w populacji pacjentów z mutacją BRCA 1/2 oraz ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu raka piersi w porównaniu do populacji z grupy kontrolnej, w której zastosowano jedynie obserwację.

Zdaniem AOTMiT  wprowadzenie świadczenia do wykazu jest uzasadnione nie tylko klinicznie, lecz także ekonomicznie. Wykonanie zabiegu profilaktycznej mastektomii, którego koszt dla Narodowego Funduszu Zdrowia, wynosi kilka tysięcy złotych, a który uchroni od zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, sprawi, że ograniczone zostaną co najmniej kilkudziesięciotysięczne koszty leczenia farmakologicznego, radioterapii i leczenia operacyjnego, które są ponoszone w przypadku wykrycia zachorowania. Efekty te będą widoczne w kolejnych latach, gdyż efekt zdrowotny będzie przesunięty w czasie względem wykonanego zabiegu i poniesionego kosztu.

Ministerstwo zdrowia informuje, że zaproponowano takie warunki realizacji profilaktycznej mastektomii, które zapewnią należytą jakość  przeprowadzonego zabiegu.

Przypomnijmy, że o profilaktycznej mastektomii zrobiło się głośno w 2013 r., po tym, jak takiemu zabiegowi poddała się amerykańska gwiazda filmowa Angelina Jolie. U aktorki  stwierdzono wcześniej mutację genetyczną, która świadczy o większym prawdopodobieństwie zachorowania na raka piersi. Decyzja Jolie wywołała kontrowersje, także w środowisku medycznym. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA