fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Obywatelski projekt zwiększenia nakładów na zdrowie do komisji zdrowia

123RF
Projekt zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia z obecnych 4,5 proc do 6,8 proc. PKB został skierowany do Sejmowej Komisji Zdrowia.

Posłowie zdecydowali, że projekt Porozumienia Zawodów Medycznych trafi do czytania w komisji. Tak zdecydowało 231 posłów PiS, którzy byli przeciwko skierowaniu dokumentu do drugiego czytania (za było 192 posłów opozycji, łącznie głosowało 424 posłów, jeden się wstrzymał).

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zwany potocznie „projektem 6,8 proc. PKB”, zakłada dojście do tak wysokiego pułapu finansowania w ciągu trzech lat. To odpowiedź na przyjęty pod koniec zeszłego roku projekt rządowy, który zakłada, że nakłady na ochronę zdrowia rosnąć będą stopniowo i w 2025 r. osiągną nie 6,8 proc., a 6 proc. PKB.

Do takiego pułapu miałoby dojść już po kadencji obecnego rządu. Zdaniem członków Porozumienia Zawodów Medycznych, to zdecydowanie za wolno i za mało, a w tak długim czasie nie da się wyrównać różnic między sytuacja zdrowotną w Polsce i pozostałych krajach Europy.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dr Tomasz Dybek z Porozumienia Zawodów Medycznych podkreślał, że już dziś przeciętny Polak umiera o pięć lat wcześniej niż przeciętny Europejczyk, a źródła takiego stanu rzeczy należy upatrywać w fatalnym stanie i niedofinansowaniu służby zdrowia.

- Nie pozwólcie deptać godności ludzi ratujących życie innych - apelował dr Dybek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA