fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze programy emerytalne: czas przeliczyć uczestników PPE

Fotolia
Pracodawcy, którzy prowadzą pracowniczy program emerytalny, muszą zweryfikować – według stanu na 1 lipca br. – czy nadal są zwolnieni z obowiązku prowadzenia pracowniczego planu kapitałowego.

Zbliża się 1 lipca 2020 r. Tym samym pracodawcy korzystający ze zwolnienia z obowiązku stosowania ustawy o PPK, o którym mowa w art. 133 ust. 1 i ust. 2 pkt 5, powinni zweryfikować poziom partycypacji w PPE.

Dwie przesłanki

Zgodnie z treścią ustawy o PPK pracodawca, który nie chce tworzyć PPK, może się zwolnić z tego obowiązku, pod warunkiem prowadzenia PPE na określonych zasadach. Pierwszą przesłanką jest wnoszenie do PPE przez pracodawcę składki podstawowej w wysokości co najmniej 3,5 proc. Drugą – fakt uczestnictwa w PPE co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych u danego pracodawcy.

Pracodawca musi sprawdzać dwa razy w roku, czy nadal spełnia warunki do zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK – według stanu na 1 stycznia i 1 lipca. Jest to działanie wewnętrzne, oddzielne dla każdego pracodawcy, bez obowiązku raportowania wyniku tego badania.

Czytaj też: PPK, PPE: inwestycja na ryzyko uczestników programu

Trzy kroki

Pracodawca, który prowadzi ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA