Zbliża się 1 lipca 2020 r. Tym samym pracodawcy korzystający ze zwolnienia z obowiązku stosowania ustawy o PPK, o którym mowa w art. 133 ust. 1 i ust. 2 pkt 5, powinni zweryfikować poziom partycypacji w PPE.
Dwie przesłankiZgodnie z treścią ustawy o PPK pracodawca, który nie chce tworzyć PPK, może się zwolnić z tego obowiązku, pod warunkiem prowadzenia PPE na określonych zasadach. Pierwszą przesłanką jest wnoszenie do PPE przez pracodawcę składki podstawowej w wysokości co najmniej 3,5 proc. Drugą – fakt uczestnictwa w PPE co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych u danego pracodawcy.
Pracodawca musi sprawdzać dwa razy w roku, czy nadal spełnia warunki do zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK – według stanu na 1 stycznia i 1 lipca. Jest to działanie wewnętrzne, oddzielne dla każdego pracodawcy, bez obowiązku raportowania wyniku tego badania.
Czytaj też: PPK, PPE: inwestycja na ryzyko uczestników programu
Trzy krokiPracodawca, który prowadzi ...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.