Sondaż: Czy Krystyna Pawłowicz powinna odejść z polityki?

16 lipca Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS zasiadająca w parlamencie od dwóch kadencji, zapowiedziała odejście z polityki. Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że zdaniem większości ankietowanych Pawłowicz podjęła słuszną decyzję.

Aktualizacja: 28.07.2019 09:16 Publikacja: 28.07.2019 08:44

Sondaż: Czy Krystyna Pawłowicz powinna odejść z polityki?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Już w połowie grudnia 2018 roku Krystyna Pawłowicz poinformowała na Twitterze, że "jej czas w polityce się skończył". W czasie wymiany zdań z innymi użytkownikami Twittera sprecyzowała, że "czas już posprzątać po sobie" i zacząć myśleć o życiu poza polityką.

We wpisie z 16 lipca potwierdziła swoje pożegnanie z parlamentem. "Jesienią SKOŃCZY się moja 8-letnia praca poselska. Jestem wdzięczna Prezesowi J.KACZYŃSKIEMU, że umożliwił mi udział w obronie i naprawie polskich spraw. Jestem dumna, że mogłam to robić reprezentując w Sejmie i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość. Z polityki odchodzę" - napisała na Twitterze.

W związku z deklaracją Pawłowicz pojawiły się spekulacje, że po odejściu z parlamentu polityk mogłaby wejść w skład Trybunału Konstytucyjnego (w grudniu kończą się kadencje trzech sędziów TK).

Wicepremier Jacek Sasin pytany o taką możliwość w TVN24 odparł, że "żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły".

Pawłowicz, która od 2005 roku posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych, w latach 2007-2011 zasiadała już w Trybunale Stanu.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl w zdecydowanej większości uważają, że Pawłowicz powinna odejść z polityki - tego zdania jest 62,5 proc. badanych. Tylko 9,7 proc. uczestników sondażu uważa, iż Pawłowicz powinna pozostać w polskiej polityce. 27,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Wycofanie się Krystyny Pawłowicz z życia politycznego popiera 63% kobiet i 62% mężczyzn. Odejście poseł Pawłowicz z świata polityki częściej popierają osoby w wieku przekraczającym 50 lat (69%) niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych. Częściej są to też osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (65%) oraz wyższym (67%), niż te, które zakończyły edukację po szkole podstawowej/gimnazjum (48%) lub szkole średniej (57%). Odsetek ten jest największy wśród mieszkańców miast wielkości 200 – 499 tys. mieszkańców (72%) oraz osób zarabiających od 2001 do 3000 zł (69%), a najmniejszy wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (po 59%) oraz tych z dochodami powyżej 5000 jaki i pośród grupy, której dochody netto mieszczą się w granicach 1001 – 2000 zł (po 61%) - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Krystyna Pawłowicz jako parlamentarzystka zasłynęła z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi - wygłaszanych zarówno na forum parlamentu, jak i w mediach czy w mediach społecznościowych.

W 2013 roku w rozmowie z "Super Expressem" Pawłowicz nazwała flagę UE "unijną szmatą". Potem jeszcze kilkakrotnie używała słowa "szmata" w kontekście flagi Unii Europejskiej.

Pawłowicz zarzucała też tchórzostwo Donaldowi Tuskowi i porównywała go do gen. Wojciecha Jaruzelskiego; określała opozycję mianem "faszystów", zarzucała też kanclerz Angeli Merkel, że ta spiskuje chcąc obalić rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Powszechne wzburzenie opinii publicznej wywołała reakcja posłanki na samobójstwo 14-letniego Kacpra, który targnął się na swoje życie ponieważ koledzy ze szkoły gnębili go z powodu jego rzekomego homoseksualizmu. "Liberalno-lewackie środowiska najpierw propagują wśród dzieci i młodzieży podatnych na różne niestandardowe zachowania - nienaturalne postawy i relacje, a potem, gdy te zaburzone zachowania są przez rówieśników brutalnie wytykane,i w skrajnych sytuacjach kończą się tragicznie, to lewaccy ideolodzy patologii obyczajowych odwracają kota ogonem i fałszywie, bezczelnie lamentują nad 'morderczą nietolerancją' rówieśników. Nie siejcie patologii, nie będzie jej śmiertelnego żniwa" - napisała wówczas na Facebooku. Komentując ten wpis Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej" wezwała do medialnego bojkotu Pawłowicz.

Kiedy dziennikarze, po jej deklaracji o odejściu z polityki, chcieli zapytać ją o jej dalsze plany, Pawłowicz odparła pytającemu ją o to dziennikarzowi TVN24: "Na kolana, przepraszaj, zdrajco jeden. Wszyscy na kolana!".

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory 2024. Kto wygra drugie tury?
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej