fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Japonia: Pierwsza kobieta w akademii podwodniaków

AFP PHOTO / JAPAN MARITIME SELF-DEFENSE FORCE
Pierwsza w historii studentka została przyjęta w środę do japońskiej akademii marynarki wojennej, do sekcji okrętów podwodnych. Do tej pory kobiety miały tam zakaz wstępu.

26-letnia Saki Takenouchi wstąpiła do akademii, zlokalizowanej w Prefekturze Hiroszimy, wraz z około 20 mężczyznami. Było to możliwe dzięki zniesieniu przez Japońskie Morskie Siły Samoobrony dotychczasowych ograniczeń.

Sama zainteresowana powiedziała reporterom, że jej nauce w akademii nie będzie towarzyszyć zbytnia presja, ponieważ chce po prostu pracować na okręcie podwodnym.

Japońska marynarka dawna zezwala na służbę na okrętach podwodnych tylko mężczyznom, powołując się na obawy związane z zachowaniem prywatności. Jednak restrykcyjne zasady zostały zmienione w 2018 roku. Oceniono wówczas, że potrzeby związane z ochroną prywatności można zaspokoić bez poważnych remontów na łodziach podwodnych.

Japońskie wojsko od dłuższego czasu próbuje zwiększyć procent kobiet w armii. Według miejscowych mediów szczególnie trudno przyciągnąć kandydatów do służby na okrętach podwodnych.

Premier Shinzo Abe od dawna opowiada się za zwiększeniem roli kobiet w zatrudnieniu. Jednak Japonia nadal plasuje się na niskich pozycjach w międzynarodowych rankingach dotyczących równości płci.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA