fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosja: Niech Izrael zakończy arbitralne ataki na Syrię

Major Ofer, Israeli Air Force ??"? ????, ??? ?????? ??????? [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Rosyjski MSZ sprzeciwia się izraelskim nalotom na Syrię i wzywa do zakończenia "arbitralnych ataków" Izraela na terytorium Syrii - informuje TASS, cytując wiceszefa rosyjskiej dyplomacji.

Siergiej Wierszinin, wiceszef rosyjskiej dyplomacji odnosząc się do "ostatnich nalotów Izraela" stwierdził, że "takie arbitralne ataki na suwerenne państwo muszą się skończyć".

Izrael regularnie atakuje irańskie cele w Syrii, obawiając się, że Teheran wykorzystuje wojnę domową w sąsiednim kraju (Iran, podobnie jak Rosja, jest sojusznikiem prezydenta Baszara el-Asada) do stworzenia w Syrii przyczółku, który będzie mógł wykorzystać w przypadku ataku na Izrael. W ostatnim czasie Izrael zaczął publicznie przyznawać się do ataków powietrznych na terytorium Syrii (wcześniej nie komentował doniesień o nalotach przeprowadzonych przez izraelskie lotnictwo w Syrii).

- Jakiekolwiek dodatkowe ataki pogorszą sytuację - ostrzegł przedstawiciel Rosji. - Działania żadnej ze stron w Syrii nie mogą wykraczać poza walkę z terrorystami - zaznaczył.

Izraelskie lotnictwo atakuje w Syrii przede wszystkim pozycje irańskich żołnierzy, a także libańskiego Hezbollahu, oraz magazyny z bronią, która ma pochodzić z Iranu.

W przeszłości jeden z ataków powietrznych Izraela na cele w Syrii doprowadził do kryzysu w relacji Tel Awiw-Moskwa - powodem kryzysu było zestrzelenie rosyjskiego Iła-20 przez syryjską obronę przeciwlotniczą w czasie izraelskiego nalotu w prowincji Latakia. Rosja oskarżała Izrael, że myśliwce tego kraju uczyniły sobie z rozpoznawczego rosyjskiego Iła-20 żywą tarczę.

W odpowiedzi Moskwa przekazała Syrii systemy rakietowe S-300 mające usprawnić syryjską obronę przeciwlotniczą.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA