fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Skarga kasacyjna Zbigniewa Ziobry ws. nabyców nieruchomości sprzedanej dwa razy przez komornika

123RF
Komornik dwa razy sprzedał tę samą nieruchomość. Ucierpieli ludzie.

Zbigniew Ziobro skierował kolejną skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Dotyczy ona postanowienia Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z 2014 r. w sprawie przysądzenia nieruchomości na rzecz Jarosława W., mimo że została ona wcześniej przysądzona na rzecz innych osób.

Jak do tego doszło? Małżeństwo G. w 2008 r. nabyło w drodze licytacji nieruchomość położoną w miejscowości Ludzisko (woj kujawsko-pomorskie). Licytacja była związana z egzekucją komorniczą prowadzoną przez komornika sądowego przy SSR w Inowrocławiu przeciwko Krzysztofowi S.

Po wykonaniu warunków licytacyjnych sąd przysądził na rzecz małżonków nieruchomość o wartości ponad 26 tys. zł. Nabywcy nie dokonali wpisu w księdze wieczystej. Następnie ten sam komornik w 2012 r. zawiadomił sąd o wszczęciu przeciwko Krzysztofowi S. ponownej egzekucji nieruchomości, którą zgodnie z prawem wcześniej nabyli małżonkowie G. Licytacja odbyła się w 2013 r. Wygrał ją Jarosław W.

Postanowieniem sądu został on ujawniony jako właściciel. Małżonkowie G. zostali pozbawieni swojej własności, przy czym o toczącej się licytacji nie mieli żadnej wiedzy. Wytoczyli powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej. W 2017 r. SR uzgodnił jej treść – w dziale II w miejsce właściciela Jarosława W. jako właścicieli wpisał małżeństwo G. we wspólności majątkowej.

Wyrok ten zaskarżył Jarosław W. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zmienił wyrok, oddalając powództwo małżeństwa G. Podkreślił, że z uwagi na skutki prawne postanowienia o przysądzeniu własności w postaci podstawy do wpisu w księdze wieczystej nie ma znaczenia, kto przed uprawomocnieniem się postanowienia o przysądzeniu własności był właścicielem przedmiotowej nieruchomości, a także czy przed przeprowadzeniem przysądzenia nieruchomości miały miejsce jakieś uchybienia.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się minister sprawiedliwości – prokurator generalny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA