Split payment oznacza zmiany

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) zapowiada zmiany dla przedsiębiorstw, banków oraz dla współpracy firm z instytucjami finansowymi.

Publikacja: 13.05.2018 21:00

MPP oznacza dla firm zmiany w systemach finansowo-księgowych.

MPP oznacza dla firm zmiany w systemach finansowo-księgowych.

Foto: materiały prasowe

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

W przypadku banków wprowadzenie podzielonej płatności oznacza konieczność zmian w systemach informatycznych oraz w konstrukcji oferowanych produktów i usług. Dla firm to konieczność zmian w systemach finansowo-księgowych. Bo inne będą przelewy, możliwości ich realizacji, księgowanie.

Co można, czego nie

Mechanizm podzielonej płatności pozwoli przedsiębiorcy opłacić pojedyncze faktury w kwocie podatku VAT. Ale uwaga – nie będzie możliwości realizacji płatności zbiorczych za wiele faktur jednym przelewem! Można będzie również opłacić podatek VAT na rachunek urzędu skarbowego, przeksięgować środki pomiędzy rachunkami VAT prowadzonymi w tym samym banku, a także przeksięgować środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy, powiązany z tym rachunkiem – wyłącznie na podstawie postanowienia naczelnika US.

Trzeba pamiętać, że MPP nie ma zastosowania dla rozliczeń gotówkowych, transakcji kartami płatniczymi, międzybankowych przelewów krajowych dotyczących przeksięgowania środków VAT i walutowych przelewów zagranicznych, dotyczących płatności za fakturę.

Przelewy inaczej

Nowy system będzie miał wpływ na różne usługi i produkty bankowe. Zmieniają się formularze krajowego przelewu międzybankowego i przelewu wewnętrznego (zapłaty za fakturę). W przypadku przelewu do US o możliwości wykorzystania środków z rachunku VAT, a więc zastosowania MPP, decyduje rodzaj zobowiązania podatkowego (symbol formularza VAT).

Przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z koniecznością dopełnienia określonych wymogów formalnych, związanych z umożliwieniem przeprowadzania rozliczeń poprzez polecenie zapłaty z użyciem mechanizmu podzielonej płatności (np. zawarcie z bankiem aneksu do umowy, podpisanie porozumienia z płatnikiem). Zmieni się również format raportów produktów typu Collect (umożliwiających identyfikację i raportowanie pojedynczych płatności uznaniowych, wpływających na rachunki firmowe w banku).

Zmiany w bankowości elektronicznej

Pojawi się prezentacja numerów rachunków VAT oraz ich sald. Zmieniony zostanie formularz przelewu krajowego: dodana zostanie możliwość wyboru płatności podzielonej oraz nowych wymaganych dla tego typu przelewu dodatkowych pól (kwota VAT, NIP, nr faktury). Zmiana będzie dotyczyła także formatu importu danych, będzie polegała na ustrukturyzowaniu pola szczegóły płatności oraz wydzieleniu nowego typu importowanej płatności. Zmieni się również format eksportu danych do systemów finansowo- księgowych. Pamiętać należy o nowych kodach identyfikujących operacje specyficzne dla MPP, w celu ich właściwego odzwierciedlenia i przetwarzania w systemach FK.

Dla przedsiębiorcy zainteresowanego dostosowaniem systemu finansowo-księgowego do obsługi rozliczeń przeprowadzanych z użyciem mechanizmu podzielonej płatności, oznacza to konieczność uwzględnienia technicznych aspektów generowania płatności podzielonych. Chodzi przede wszystkim o importowanie plików z płatnościami do systemów bankowości elektronicznej banku z zachowaniem poprawnej struktury danych dla transakcji podzielonych. Drugim ważnym elementem jest właściwe ustawienie kanałów komunikacji z bankiem. Dotyczy to sposobu transferu płatności do systemu bankowego: importu, rozwiązań automatycznych i bezpośredniej integracji systemów FK z bankowością elektroniczną banku.

O czym wiedzieć trzeba

Przed zastosowaniem MPP firma powinna mieć orientację w typach płatności oraz produktach, dla których można zastosować ten mechanizm. Konieczne jest również zapoznanie się ze specyfiką obsługi rozliczeń przeprowadzonych poprzez MPP. Każda płatność podzielona, przychodząca na rachunek rozliczeniowy, generuje na nim dwie operacje: uznanie brutto i przeksięgowanie VAT na powiązany rachunek VAT. Z kolei płatność wychodząca z rachunku rozliczeniowego może generować na nim dwie transakcje: zasilenia kwotą VAT lub jej częścią, jeśli na rachunku VAT są dostępne środki i obciążenie rachunku rozliczeniowego kwotą brutto. W przypadku braku środków na rachunku VAT, kwota VAT niezbędna do opłacenia faktury, zostanie automatycznie uzupełniona środkami z rachunku rozliczeniowego.

Korzystającym z MPP bank może udostępnić (z zastrzeżeniem, że nie ma takiego obowiązku) wyciągi z rachunków VAT, zawierające uznania i obciążenia rachunków VAT tylko kwotami VAT. Informacje o przeksięgowaniach na i z rachunku VAT będą również dostępne na wyciągu z rachunku rozliczeniowego.

Opinia

Bogumił Jaros, ekspert, departament rozwoju produktów, Bank Pekao

Wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności znacząco wpłynie na sposób i skalę rozliczeń między przedsiębiorcami.

Wysyłanie i otrzymywanie płatności z wydzieloną kwotą VAT przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia liczby realizowanych płatności (jedna płatność – jedna faktura) oraz ilości operacji na rachunkach rozliczeniowych (uznania i obciążenia księgowane z i na powiązany rachunek VAT). Wprowadzanie zmian w systemie finansowo-księgowym przedsiębiorcy powinno zostać ukierunkowane na automatyzację procesów związanych z wysyłaniem zleceń płatniczych w trybie MPP oraz odbierania informacji zwrotnych o zrealizowanych tym mechanizmem transakcjach. Dodatkowe korzyści w zakresie obniżenia kosztów oraz szybkości realizacji zleceń MPP będą wynikały z bezpośredniej integracji systemu FK przedsiębiorcy z bankowością elektroniczną banku.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

W przypadku banków wprowadzenie podzielonej płatności oznacza konieczność zmian w systemach informatycznych oraz w konstrukcji oferowanych produktów i usług. Dla firm to konieczność zmian w systemach finansowo-księgowych. Bo inne będą przelewy, możliwości ich realizacji, księgowanie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP