Prezydent miasta nie może dowolnie zmienić funkcji budynku

Podjęcie działalności gastronomicznej w budynku przeznaczonym na działalność handlową jest zmianą sposobu użytkowania.

Publikacja: 28.07.2016 07:45

Prezydent miasta nie może dowolnie zmienić funkcji budynku

Foto: 123RF

Decyzja prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego, ustalająca warunki zabudowy, wydana na wniosek Dariusza W. (dane zmienione) dotyczyła rozbudowy wiaty częściowo zabudowanej ścianami z cegły i drewna. W obiekcie powiększonym do 90 mkw. miała się znaleźć funkcjonująca tu dawniej pijalnia piwa.

Właściciele sąsiednich nieruchomości oprotestowali decyzję. Pijalnia piwa już w przeszłości była uciążliwa dla okolicznych mieszkańców, właścicieli domów jednorodzinnych. Jej klienci zaśmiecali okolicę, zakłócali ciszę nocną. Reaktywacja pijalni w jeszcze większych pomieszczeniach pogorszy warunki zamieszkania sąsiadów.

Wskutek uchylenia decyzji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gorzowie Wielkopolskim prezydent miasta rozpoznał ponownie sprawę, ale nie zmienił stanowiska. Stwierdził, że rozbudowa nie zmieni aktualnej funkcji handlowo-usługowo-gastronomicznej budynku.

Sąsiedzi znów odwołali się do SKO. Zarzucili, że wbrew twierdzeniom prezydenta miasta nastąpi zmiana sposobu użytkowania. Budynek, który ma być rozbudowywany, nie pełnił funkcji gastronomicznej, ale wyłącznie handlowo-usługową. Prezydent miasta nie wykazał, że nastąpiła zmiana na funkcję hadlowo-usługowo-gastronomiczną, i że dokonano jej jeszcze przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Zmiana osiedlowego sklepiku w lokal gastronomiczny ze sprzedażą alkoholu z konsumpcją poza lokalem i z organizacją imprez nie została przeprowadzona zgodnie z wymogami prawa budowlanego. Nowa funkcja jest sprzeczna z istniejącą zabudową mieszkaniową jednorodzinną. Jej zmiana na lokal handlowo-usługowo-gastronomiczny ingeruje m.in. w warunki ochrony przeciwpożarowej i zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.

Tym razem SKO utrzymało decyzję prezydenta miasta w mocy. Uznało, że działka jest zabudowana budynkiem o funkcji handlowo-usługowo-gastronomicznej. Jego rozbudowa nie spowoduje więc zmiany funkcji.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim sąsiedzi Dariusza W. powtórzyli dotychczasowe zarzuty. Sąd uznał skargę za zasadną i uchylił decyzję SKO.

Zwrócił uwagę, iż z akt wynika, że budynek pełni funkcję handlową bądź handlowo-usługową. Nie dają one podstaw do przyjęcia, że można do nich dodać jeszcze funkcję gastronomiczną. Mimo to prezydent miasta i SKO dowolnie przyjęli, że budynek, który ma być rozbudowany, pełni funkcję handlowo-usługowo-gastronomiczną. Może więc w nim działać pijalnia piwa. Nie wyjaśnili przy tym, na jakiej podstawie oparli takie ustalenia – stwierdził WSA.

Podjęcie działalności gastronomicznej w obiekcie, który był przeznaczony na działalność handlowo-usługową lub tylko handlową, będzie zmianą sposobu użytkowania. Ma to zasadnicze znaczenie dla sprawy, ponieważ, jeżeli budynek ma pełnić funkcję gastronomiczną, konieczne jest dokonanie zgłoszenia na podstawie art. 71 prawa budowlanego lub przeprowadzenie postępowania legalizacyjnego – orzekł sąd.

Sprawa wraca więc, już po raz trzeci, do SKO w Gorzowie Wielkopolskim.

Sygn. akt II SA/Go 154/16

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego