Nowe zasady wydawania decyzji środowiskowych

Ekoterroryści nie będą mogli już blokować wydania decyzji środowiskowej po to tylko, by na tym zarobić. Zmieniły się bowiem przepisy.

Aktualizacja: 03.01.2018 20:53 Publikacja: 03.01.2018 17:36

Nowe zasady wydawania decyzji środowiskowych

Foto: Adobe Stock

Od Nowego Roku zmieniły się zasady wydawania decyzji środowiskowych.

– Z postępowań towarzyszących tym decyzjom wyeliminowano pseudoorganizacje ekologiczne, które uczyniły z nich maszynkę do zarabiania pieniędzy – cieszy się Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nowe zasady ustalania stron

Chodzi o zmianę, którą wprowadziło nowe prawo wodne do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska (dalej: ustawa środowiskowa). Inaczej niż dotychczas określiło ono zasady ustalania stron w postępowaniu towarzyszącym wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: decyzja środowiskowa).

– Wcześniej do tego celu wykorzystywano art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym przepisem stroną postępowania mógł być każdy, czyjego interesu prawnego dotyczyło to postępowanie, a więc także organizacje ekologiczne – tłumaczy Stefan Jacyno, adwokat oraz wspólnik w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. – Teraz to się zmieniło. Tego przepisu k.p.a. już się nie stosuje. Ustawa środowiskowa zawiera już swoje własne zasady ustalania stron postępowania. A te mówią jasno, że są nimi tylko wnioskodawca oraz podmiot, któremu przysługuje prawo do nieruchomości znajdującej się w obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie. Jednocześnie ustawa środowiskowa precyzuje, że chodzi tylko o działki: przylegające bezpośrednio do działek, na których będzie prowadzona inwestycja; dla których zostałyby obniżone standardy jakości środowiska; znajdujące się w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia.

– Oznacza to, że organizacje ekologiczne nie mogą być stroną postępowania – uważa mec. Jacyno.

Stop ekoterrorystom

– Nareszcie skończy się proceder wyłudzania pieniędzy – twierdzi dyrektor Płochocki. – Dziś to prawdziwa plaga. Na rynku działa kilka stowarzyszeń, które podszywają się pod organizacje ekologiczne. Przystępują do postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. Następnie składają inwestorowi propozycję nie do odrzucenia: albo płać, albo odwołamy się i w ten sposób o kilkanaście miesięcy opóźnimy inwestycję – mówi dyrektor Płochocki. – Efekt jest taki, że jedni płacą, drudzy nie.

Deweloper z Trójmiasta zapłacił kilkadziesiąt tysięcy złotych jednemu ze stowarzyszeń.

– Realizowaliśmy inwestycję na 350 mieszkań wartą 15 mln zł. Te kilkadziesiąt tysięcy to nie było dużo – mówi dyrektor firmy, nie chce jednak ujawniać swoich danych. – Problem jednak polega na tym, że po kilku dniach pojawiło się kolejne stowarzyszenie ekologów. Nie mogę płacić w nieskończoność. Nie wiem, co z tym zrobię.

– Coraz częściej inwestorzy przestają się bać i zaczynają składać doniesienia do prokuratury – mówi Konrad Płochocki.

Będziemy walczyć

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że z postępowań wyeliminowano również uczciwe organizacje ekologiczne, które walczą w słusznej sprawie. Radosław Ślusarczyk ze stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uspokaja.

– Nadal będziemy uczestniczyć na prawach stron w postępowaniach o wydanie decyzji środowiskowej – mówi Radosław Ślusarczyk. – W większych przedsięwzięciach wymagających wydania raportu oceniającego wpływ na środowisko będziemy mogli powołać się na art. 44 ustawy środowiskowej. Zgodnie z nim organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, biorą w nim udział na prawach strony, jeżeli prowadzą działalność statutową w zakresie ochrony środowiska przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia tego postępowania.

– Natomiast w mniejszych inwestycjach, niewymagających raportu zawsze będziemy mogli się powołać na art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego. Tego przepisu bowiem nie wykreślono – mówi Radosław Ślusarczyk. – Wynika z niego, że organizacja społeczna może uczestniczyć w sprawie dotyczącej innej osoby, a konkretnie występować z żądaniem: wszczęcia postępowania, dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji oraz gdy przemawia za tym interes społeczny.

Od Nowego Roku zmieniły się zasady wydawania decyzji środowiskowych.

– Z postępowań towarzyszących tym decyzjom wyeliminowano pseudoorganizacje ekologiczne, które uczyniły z nich maszynkę do zarabiania pieniędzy – cieszy się Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a