fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Polacy szukają porady w internecie, a nie u prawnika - adwokaci przedstawili wyniki badań

Adobe Stock
Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny w kancelarii, a za uzyskaną informację zapłacić - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej.

51 proc. osób biorących udział w badaniu „Świadomość prawna Polaków” – przeprowadzonym w ramach trwającej właśnie kampanii informacyjnej adwokatury – przyznało, że ufa poradom znalezionym na portalach i serwisach podejmujących tematy prawne. Informacje z forów za wiarygodne uznało 36 proc. z nich. W ocenie adwokatury wyniki te są mocno niepokojące.

– Dostępność internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w przypadku prawa nawet drobny szczegół może zmieniać cały obraz sytuacji –mówi adwokat Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza NRA. – Konsultacja z adwokatem zawsze daje najwyższą pewność, ponieważ adwokat przed udzieleniem porady musi poznać całe podłoże, kontekst i okoliczności sprawy. Zapewnia to znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, pozwala oszczędzić wiele stresu, a także pieniądze, ponieważ dzięki konsultacji z adwokatem na wczesnym etapie często możemy uniknąć poważnych konsekwencji prawnych – argumentuje.

Okazuje się jednak, że wielu z nas, w momencie gdy pojawia się problem prawny, dochodzi do wniosku, że potrafi rozwiązać go na własną rękę (54 proc. wskazań). Natomiast 26 proc. zapytanych tłumaczyło brak kontaktu z profesjonalistą względami finansowymi.

Z innych badań zrealizowanych przez NRA wynika, że część rodaków nie wie, w jakich sytuacjach – poza salą sądową – może zwrócić się po pomoc do adwokata. Opracowania wskazują, że do podjęcia współpracy z adwokatem w zdecydowanej większości, bo aż w 81 proc. przypadków, dochodziło przed rozpoczęciem sprawy lub postępowania (dane z badania „Zawód adwokata w opinii Polaków”).

Kiedy już decydujemy się na współpracę z prawnikiem, o wyborze najczęściej decyduje znajomość odpowiedniej dziedziny prawa (44 proc. wskazań). Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na decyzję, są koszty (43 proc. wskazań) oraz rekomendacje rodziny i znajomych (42 proc.). Znacznie mniej ważne (13 proc.) okazują się być certyfikaty oraz dyplomy, które uzyskał prawnik.

Pomocy najczęściej szukamy przy rozwiązywaniu spraw spadkowych – wskazało je 32 proc. osób, które w ciągu ostatnich pięciu lat zdecydowały się na wizytę u prawnika. Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane z nieruchomościami (24 proc.), sprawy rodzinne (20 proc.), pomoc przy analizie i zrozumieniu dokumentów (18 proc.) oraz konsultacje w zakresie zatrudnienia (17 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA