Ocena okresowa urzędników zatrudnionych w służbie cywilnej

Osoby zatrudnione na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej nie podlegają ocenom okresowym. Nie są też dla nich przygotowywane indywidualne programy rozwoju zawodowego.

Publikacja: 16.02.2016 04:30

Ocena okresowa urzędników zatrudnionych w służbie cywilnej

Foto: www.sxc.hu

Długoletni pracownik sc jest w trakcie oceny okresowej. Wkrótce ma zostać powołany na wyższe stanowisko w sc. Co będzie, jeśli przed powołaniem jego ocena nie zostanie zakończona?

Od 23 stycznia tego roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, osoby zajmujące wyższe stanowiska w tej służbie nie podlegają ocenom okresowym. Ocenom tym podlegają bowiem wyłącznie urzędnicy sc i pracownicy tej służby zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Pracownikowi sc powołanemu na wyższe stanowisko na czas tego powołania udzielany jest urlop bezpłatny, w którym jego umowny stosunek pracy zostaje zawieszony. I w tym czasie, bez względu na to jak długo trwać będzie jego powołanie, faktycznie nie podlega on żadnym ocenom. Jego bezpośredni przełożony nie musi też ustalać dla niego indywidualnego programu rozwoju zawodowego stanowiącego podstawę do kierowania członka korpusu służby cywilnej na szkolenia.

Jednak po odwołaniu ze stanowiska, co jest możliwe w każdym czasie i to ze skutkiem natychmiastowym (akt odwołania, tak jak każde oświadczenie woli składane drugiej stronie, staje się skuteczny w momencie dotarcia do tej osoby w sposób, który umożliwia jej skuteczne zapoznanie się z jego treścią), jego sytuacja się zmienia. Osoba ta, znów staje się pracownikiem sc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, co oznacza, że znów zostaje objęta funkcjonującym w służbie cywilnej systemem ocen okresowych.

Jak wynika z wyjaśnień DSC KPRM ocena okresowa urzędnika lub pracownika służby cywilnej, która nie została zakończona na podstawie art. 81ust. 6 ustawy o służbie cywilnej jest „zawieszana" na czas udzielonego mu urlopu bezpłatnego na czas powołania. Po tym czasie ocena powinna być kontynuowana według dotychczasowych zasad. Przesądza o tym art. 9 ustawy nowelizującej, zgodnie z którym do ocen okresowych niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Ocena powinna zostać zatem dokończona na podstawie nadal obowiązującego rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 23 lipca 2015 r. w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej (DzU z 2015 r., poz. 1143).

Zdaniem DSC KPRM kończenie ocen okresowych przed powoływaniem na wyższe stanowisko w służbie cywilnej jest możliwe na podstawie art. 81 ust. 6 ustawy o sc. Zgodnie z tym przepisem, ocena okresowa jest sporządzana w razie zmiany stanowiska pracy, wiążącej się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

podstawa prawna: art. 81, art. 108 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.)

podstawa prawna: art. 9 ustawy z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 34)

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a