fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Robert Trętowski: Blockchain spędza sen z powiek starej gospodarce

tv.rp.pl
Prawie wszystkie firmy technologiczne eksperymentują z blockchainem - mówi Robert Trętowski, wiceprezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość przyznał, że blockchain to moda i przyszłość. - Jest to bardzo obiecująca technologia, która spędza sen z powiek starej gospodarce i starym cyfrowym rozwiązaniom. Jednak nadal brakuje spektakularnego sukcesu – mówił Trętowski.

- Prawie wszystkie firmy technologiczne eksperymentują z blockchainem, również Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Potrzebujemy lokomotyw, żeby blockchain stał się powszechnością i obywatel mógł docenić, co daje ta technologia – dodał.

Zaznaczył, że inne kraje pracują nad przyspieszeniem płatności i rozliczeń. - W Polsce możemy się pochwalić pierwszym rozwiązaniem do płatności natychmiastowych. Wiele krajów europejskich chce wykorzystać blockchain do transakcji natychmiastowych - mówił Trętowski.

Drugi kierunek to rozliczenia międzynarodowe. Duże organizacje płatnicze zaczynają się przyglądać tej technologii. Wierzą, że on jest w stanie obniżyć koszty prowadzenia systemu.

Trętowski zauważył, że dużo więcej złego niż dobrego zrobiło zrównoważenie tematu blockchainu z kryptowalutami.

- Kryptowaluty przy właściwym nadzorze i regulacjach to też kierunek obniżania kosztów działania gospodarki elektronicznej. Gdybyśmy zaczęli to regulować, żeby było bezpieczniej, byłoby lepiej dla kryptowalut i blockchaina – ocenił.

KIR prowadzi rozmowy z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.

- Podpisaliśmy porozumienie o współpracy nad rozwojem technologii blockchain. Chcemy wspólnie zrobić piaskownicę, łącznie z KDPW - mówił Trętowski.

- Wierzę, że pod względem regulacyjnym, know-how i prototypowaniem z prawdziwymi zastosowaniami komercyjnymi jest czymś nad czym sektor bankowy z nadzorem będzie pracował – dodał.

Coraz więcej procesów gospodarczych odbywa się w cyberprzestrzeni.

- Potrzebna jest silna identyfikacja elektroniczna, żeby ktoś gwarantował tożsamość i wiarygodność partnera z drugiej strony – podkreślił gość.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA