Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.12.2020 10:06 Publikacja: 06.12.2020 10:01
Foto: Arte
Sofonisba Anguissola (1535-1625), Lavinia Fontana (1552-1614), Artemisia Gentileschi (1593-1653) to trzy różne historie, mające jednak i punkt wspólny: mogły zająć się malowaniem i sztuką dzięki swoim ojcom, którzy je do tego zachęcali. W tamtym czasie kobiety miały zakaz nauki w akademiach sztuk pięknych, a i w pracowniach artystów uczyć się nie mogły.
Z włoskiej Cremony pochodziła Sofonisba, której ojciec, miłośnik sztuk pięknych, humanista i wolnomyśliciel, zezwolił na pobieranie nauk u Bernardina Campiego, znanego malarza. I nie pomylił się. Jednym z najbardziej znanych jej dzieł była „Gra w szachy” – prezentująca psychologiczne portrety młodych kobiety i wachlarz ich nastrojów. Malowała bez presji i stresu. By nadać pęd karierze córki, ojciec podarowywał jej obrazy wpływom postaciom. Jeden z nich trafił do Michała Anioła i – zrobił na nim wrażenie. By sprawdzić umiejętności Sofonisby, polecił jej namalowanie płaczącego chłopca. Tak powstał szkic jej młodszego brata sięgającego po kraba, który ugryzł go w palec. I podobno tą pracą Michał Anioł był zachwycony. Sofonisba miała 20 lat, gdy jej sława przekroczyła granice rodzinnych Włoch - została zatrudniona na hiszpańskim dworze, by uczyć malowania młodą królową. Ale to nie był najlepszy wybór…
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje ponad 130 dzieł, głównie antycznych rzeźb, odwołując się...
Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich na Wawelu pozwala spojrzeć na twórczość artystki z no...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysię...
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – p...
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w S...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas