fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rosyjski sąd ponad wszystkimi sądami

Prezydent Rosji Władimir Putin
AFP
Prezydent Władimir Putin zezwolił Sądowi Konstytucyjnemu FR nie respektować decyzji międzynarodowych organów wymiaru sprawiedliwości.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zmianę ustawy „O Sądzie Konstytucyjnym FR". Zgodnie z tymi zmianami rosyjski Sąd Konstytucyjny otrzymuje prawo do nie respektowania wyroków międzynarodowych sądów, a przede wszystkim wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wystarczy, że rosyjscy sędziowie uznają, że wyrok jest sprzeczny z rosyjską konstytucję i ten wyrok natychmiast zostanie odrzucony. Wcześniej projekt ustawy zaakceptowali deputowani rosyjskiej Dumy oraz członkowie Rady Federacji (rosyjski senat).
- Nie wymyślaliśmy nic nowego. Kraje europejskie idą tą samą drogą – powiedział rosyjski prezydent podczas spotkania z członkami Sądu Konstytucyjnego. Z kolei rzecznik Putina Dmitrij Pieskow stwierdził, że wprowadzone zmiany nie przeczą Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, którą Rosja ratyfikowała w 1998 roku.
Dyskusja na temat zmiany prawa zaczęła się w Moskwie tuż po tym, jak w lipcu zeszłego roku w Strasburgu zapadł wyrok w sprawie Jukosu. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że państwo rosyjskie musi wypłacić byłym akcjonariuszom koncernu naftowego odszkodowanie w wysokości 1,9 mld euro za bezprawne pozbawienie ich majątku oraz sfałszowaną licytację.
Poza ETPC wyrok w sprawie Jukosu zapadł również w zeszłym roku w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze, który nakazał Rosji wypłacenie ponad 51 mld dolarów udziałowcom grupy Menatep, poprzez którą Michaił Chodorkowski niegdyś kontrolował Jukos. W związku z tym, że Moskwa zlekceważyła wyrok i w styczniu minął termin wypłaty, komornicy zajęli w zeszłym miesiącu rosyjski majątek państwowy na terenie Belgii i Francji, który nie był objęty immunitetem dyplomatycznym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA