Jej indeks cen żywności liczony na podstawie zmian co miesiąc cen zbóż, nasion oleistych. nabiału, mięsa i cukru wyniósł w styczniu 2020 r. średnio 182,5 pkt, o 0,7 proc. więcej wobec grudnia.

Indeks cen zbóż zwiększył się w styczniu o 2,9 proc. względem grudnia, do najwyższego poziomu od maja 2018, drożały wszystkie podstawowe zboża, najbardziej pszenica. Wskaźnik cen olejów skoczył o 7 proc. do poziomu najwyższego od 3 lat, cukru o 5,5 proc. a nabiału o 0,9 proc. Z kolei wskaźnik cen mięsa zmalał o 4 proc. kończąc 11 kolejnych miesięcy wzrostu, staniały wszystkie rodzaje mięsa z powodu mniejszych zakupów, zwłaszcza w Chinach i na Dalekim Wschodzie — wyjaśniono.

FAO przewiduje, że produkcja zbóż w 2019 r. osiągnie nowy rekordowy poziom. może być większa o 2,3 proc. w porównaniu z kampanią w 2018 r. W nowej prognozie organizacja z Rzymu zakłada zbiory 2,715 mld ton zbóż w bieżącym roku. „Styczniowa prognoza niewiele różni się od grudniowej, bo przewidywany spadek dotyczący pszenicy i ryżu skorygowano korektą w górę zbiorów kukurydzy i jęczmienia" — cytuje Reuter.