fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Legia Warszawa na srebrnej 5-złotówce

Legia Warszawa
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legii Warszawa pojawi się w obiegu już w poniedziałek 4 kwietnia.

W ten sposób Narodowy Bank Polski upamiętni ten warszawski klub o bogatej historii w setną rocznicę jego powstania.  

Drużynę sportową „Legia” założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś. Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 4 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 80 zł. 

Obecnie Legia Warszawa to wizytówka sportowa stolicy. - Zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszechczasów piłkarskiej Ekstraklasy i jako jedyny klub występuje w niej nieprzerwanie od wznowienia rozrywek ligowych w powojennej Polsce. Piłkarska Legia 11 razy zdobywała mistrzostwo Polski, 17 razy puchar Polski, a 4 razy superpuchar Polski. Reprezentanci klubu wywalczyli na igrzyskach olimpijskich 86 medali a na mistrzostwach Polski ponad 1300 razy zajmowali pierwsze miejsca. Żaden inny klub sportowy nie ma na swoim koncie takich osiągnięć – podkreśla Bogusław Leśnodorski, prezes zarządu Legii Warszawa SA. Więcej informacji na temat monety oraz historii klubu można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA