Trudne pogrzeby nienarodzonych dzieci

Nie wszyscy rodzice chcą pogrzebu poronionej ciąży. W szpitalnych magazynach płody czekają nawet kilka miesięcy na pochówek.

Aktualizacja: 08.11.2016 15:48 Publikacja: 07.11.2016 20:34

Trudne pogrzeby nienarodzonych dzieci

Foto: 123RF

Dążenia organizacji pro-life, by wszystkie dzieci, nawet te z wadami letalnymi, urodziły się i zostały ochrzczone, rozmywa się z oczekiwaniami rodziców. Okazuje się, że nie każdy z nich chce pochować dziecko, które urodziło się martwe.

– Oczywiście im więcej się o tym mówi, tym częściej rodzice, którzy stracili dziecko, pytają o możliwość pochówku. Ale nie jest to regułą. Nie ma także procedur nakazujących im takie zachowanie – mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik Szpitala Bródnowskiego. – Oczywiście, im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym częściej rodzice proszą o wydanie ciała dziecka. Zdarza się też, że przy ciąży kilkutygodniowej jesteśmy proszeni o przekazanie materiału biologicznego, bo odbędzie się pogrzeb. Jednak przy tak wczesnej ciąży nie zawsze udaje się nam taki materiał uzyskać – tłumaczy Gołaszewski. Przyznaje jednak, że choć poronienie zawsze jest trudne, to są też ludzie, którzy po wyjściu ze szpitala, nie chcą do tej sprawy wracać, a tym bardziej urządzać pogrzebu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Społeczeństwo
Kolejna reakcja na zachowanie Brauna. „Wypowiedzi antysemickie, kłamliwe i uwłaczające”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Społeczeństwo
Film o Chopinie za 180 tys. zł. Ratusz chce promować Warszawę kompozytorem
Społeczeństwo
Tomasz Lipiński: Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy się głęboko zastanowić
pogoda
Niż genueński nad Polską nie odpuszcza. IMGW zaktualizował ostrzeżenia o ulewach
Społeczeństwo
Artyści folklorystycznych festiwali ofiarą nagonki na migrantów w Zamościu i Gorzowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama