fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finowie: "Fake newsy" wpływają na nasz obraz świata

123RF
67 proc. Finów uważa, że tzw. fake newsy (określane również mianem postprawdy) wpływają na odbiór rzeczywistości przez mieszkańców tego kraju w sposób znaczący lub bardzo znaczący.

Według badania przeprowadzonego przez Fińską Federacje Medialną 43 proc. Finów przyznaje, że co tydzień natrafia na przekazy, które zawierają fałszywe informacje. Z kolei 39 proc. ankietowanych twierdzi, że spotyka się z historiami, które są fałszywe od początku do końca.

4 proc. przyznaje się do przekazywania dalej - np. za pośrednictwem mediów społecznościowych - informacji, o których wie, że są fałszywe.

59 proc. ankietowanych spodziewa się, że dezinformacja związana z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w Finlandii będzie rozpowszechniania za pośrednictwem internetu.

Jednocześnie większość ankietowanych ufa w przekazy klasycznych mediów - dzienników, tygodników, stacji telewizyjnych i radiowych - które stanowią dla nich wiarygodne źródło informacji.

Finowie byli też pytani o to, czy - ich zdaniem - fińskie media rzetelnie informują ich o działalności prezydenta USA Donalda Trumpa.

46 proc. uważa, że przekaz dotyczący Trumpa w fińskich mediach jest neutralny i zrównoważony. 15 proc. jest zdania, że obraz Trumpa w fińskich mediach jest zbyt pozytywny, a kolejne 15 proc. - że jest zbyt negatywny.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1000 osób. Margines błędu wynosi 3,1 pkt. proc.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA