fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy dzieciom należy zakazać korzystania z solarium

Fotolia.com
Czy nieletnim należy zakazać korzystania z solariów? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy, który wprowadza całkowity zakaz udostępniania solariów osobom w wieku do 18 lat. Zabrania też reklamy takich usług. Za złamanie przepisów ma grozić kara do 50 tys. zł.

 

Ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że osobom poniżej 18. roku życia należy zakazać korzystania z solarium. Prawie co czwarta osoba jest zdania, że takiego zakazu nie należy wprowadzać. Zdania w tej kwestii nie ma 14 proc. badanych.

- Częściej za wprowadzeniem takiego zakazu są kobiety (67 proc.), badani w wieku 35-49 lat (65 proc.) oraz osoby o dochodzie poniżej 1000 zł (73 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (71 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie w rozmowie z serwisem rp.pl podkreśla, że skoro blisko co czwarty ankietowany nie widzi potrzeby uregulowania tej kwestii, to przed nim i innymi ekspertami stoi wciąż duże wyzwanie edukacyjne.

- Przecież korzystanie z solarium to ten sam poziom istotności zagrożenia zdrowia co palenie tytoniu czy picie alkoholu – kwituje prof. Rutkowski.

Także Rada Naukowa Akademii Czerniaka przypomina, że taka ustawa to światowy standard, nie budzący kontrowersji w innych krajach, m.in. w Anglii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Portugalii czy Stanach Zjednoczonych.

Skóra dzieci nie jest jeszcze bowiem w pełni dojrzała i są one szczególnie narażone na negatywne skutki promieniowania UV. Może to zwiększać ryzyko zachorowalności na czerniaka w przyszłości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA