fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sondaże wyborcze

Sondaż: Co trzeci Polak uważa, że nikt nie zreformuje służby zdrowia

stock.adobe.com
W końcowej fazie kampanii wyborczej temat reformy służby zdrowia stał się dominujący - sondaże wskazują, że według wyborców jest to najważniejszy dla Polaków temat poruszany przed wyborami. Uczestników sondażu SW Resesarch dla rp.pl zapytaliśmy więc, która z formacji politycznych - ich zdaniem - byłaby w stanie skutecznie zreformować służbę zdrowia.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" na początku sierpnia wynikało, że trzema najważniejszymi tematami w kampanii dla Polaków są: sytuacja w służbie zdrowia, kwestie dotyczące klimatu oraz sprawa drożejącej żywności. Konieczność rozwiązania trudnej sytuacji w ochronie zdrowia wskazało aż 78 proc. ankietowanych (można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź).

W najnowszym sondażu SW Research zapytaliśmy ankietowanych o to "która z formacji - ich zdaniem - byłaby w stanie skutecznie zreformować służbę zdrowia".

Na tak zadane pytanie 33,2 proc. uczestników badania odpowiedziało, że "nie widzą takiej partii na polskiej scenie politycznej". Z kolei 21,4 proc. wskazało PiS jako partię, która jest w stanie zreformować służbę zdrowia.

Według 12,9 proc. respondentów skuteczną reformę służby zdrowia mogłaby przeprowadzić Koalicja Obywatelska.

10,1 proc. wierzy w skuteczność reformy służby zdrowia, której dokonałaby Lewica.

Z kolei 5,6 proc. ankietowanych jest zdania, że skutecznej reformy służby zdrowia mógłby dokonać PSL i Kukiz'15, a 3,8 proc. uważa, że służbę zdrowia mogłaby skutecznie zreformować Konfederacja.

1,1 proc. ankietowanych wybrało opcję "Inna partia", a 12 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej na PiS wskazują mężczyźni (23%), osoby w wieku 35-49 lat (27%), badani o wykształceniu średnim (23%) oraz ankietowani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (24%). W to, że Koalicja Obywatelska byłaby w stanie zreformować służbę zdrowia, częściej wierzą osoby powyżej 50 lat (15%), o wykształceniu wyższym (15%), dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (18%) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (18%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA