Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" na początku sierpnia wynikało, że trzema najważniejszymi tematami w kampanii dla Polaków są: sytuacja w służbie zdrowia, kwestie dotyczące klimatu oraz sprawa drożejącej żywności. Konieczność rozwiązania trudnej sytuacji w ochronie zdrowia wskazało aż 78 proc. ankietowanych (można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź).
W najnowszym sondażu SW Research zapytaliśmy ankietowanych o to "która z formacji - ich zdaniem - byłaby w stanie skutecznie zreformować służbę zdrowia".
Na tak zadane pytanie 33,2 proc. uczestników badania odpowiedziało, że "nie widzą takiej partii na polskiej scenie politycznej". Z kolei 21,4 proc. wskazało PiS jako partię, która jest w stanie zreformować służbę zdrowia.
Według 12,9 proc. respondentów skuteczną reformę służby zdrowia mogłaby przeprowadzić Koalicja Obywatelska.
10,1 proc. wierzy w skuteczność reformy służby zdrowia, której dokonałaby Lewica.
Z kolei 5,6 proc. ankietowanych jest zdania, że skutecznej reformy służby zdrowia mógłby dokonać PSL i Kukiz'15, a 3,8 proc. uważa, że służbę zdrowia mogłaby skutecznie zreformować Konfederacja.
1,1 proc. ankietowanych wybrało opcję "Inna partia", a 12 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
- Częściej na PiS wskazują mężczyźni (23%), osoby w wieku 35-49 lat (27%), badani o wykształceniu średnim (23%) oraz ankietowani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (24%). W to, że Koalicja Obywatelska byłaby w stanie zreformować służbę zdrowia, częściej wierzą osoby powyżej 50 lat (15%), o wykształceniu wyższym (15%), dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (18%) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (18%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.