fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sondaże wyborcze

Sondaż: 66,8 proc. Polaków uważa, że wybory wygra PiS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kolejne sondaże wskazują, że poparcie dla PiS utrzymuje się na poziomie 40-45 proc. Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że odsetek Polaków, którzy uważają, iż PiS wygra zbliżające się wybory parlamentarne jest jeszcze większy.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wyniki sondaży przekładają się na oczekiwania Polaków co do wyniku wyborów. Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie "Jaki wynik wyborów parlamentarnych jest ich zdaniem najbardziej prawdopodobny?".

Najwięcej, bo 38 proc. respondentów, spodziewa się wygranej PiS i zdobycia przez tę partię większości bezwzględnej w Sejmie. 28,8 proc. sądzi, że wygra PiS, ale nie uzyska większości bezwzględnej. Łącznie zwycięstwa PiS spodziewa się więc 66,8 proc. ankietowanych.

W wygraną Koalicji Obywatelskiej bez uzyskania większości bezwzględnej wierzy 10,5 proc. respondentów, a w wygraną KO i uzyskanie przez nią większości bezwzględnej - 4,1 proc. Łącznie wygranej Koalicji Obywatelskiej spodziewa się 14,6 proc. ankietowanych.

Tylko 4,1 proc. respondentów spodziewa się wygranej w wyborach innej partii (w całym kraju zarejestrowano pięć komitetów - oprócz PiS i KO również PSL, który startuje z Kukiz'15; Lewicy i Konfederacji).

14,5 proc. ankietowanych nie ma zdania w kwestii tego kto wygra wybory.

- Częściej na wygraną PiS i zdobycie większości bezwzględnej wskazują kobiety (39%), osoby od 25 do 34 lat (46%) oraz ankietowani o wykształceniu wyższym (40%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto powyżej 3001 zł (41%) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (41%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

W 2015 roku PiS zdobył w wyborach 37,58 proc. głosów co przełożyło się na 235 mandatów w Sejmie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA