Na wyposażenie Brygad Obrony Terytorialnej oraz Polskich Kontyngentów Wojskowych trafiło już 8 tys. hełmów HP-05. Ich producentem jest Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL, firma która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jak informuje płk. Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT hełmy HP-05 weszły dotychczas na wyposażenie dziesięciu z piętnastu brygad obrony terytorialnej i są już wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy. Umożliwiło to podpisane w dniu 19 listopada polecenie Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych o dopuszczeniu hełmów do użytkowania w armii. Umowa na zakup 50 tys. hełmów HP-05 została zawarta 5 czerwca 2020 r. Harmonogram dostaw został rozłożony na lata 2020 – 2023. Wartość kontraktu jak podawał w czerwcu WOT to 93,5 mln zł.

- Nowy hełm na wyposażenie Sił Zbrojnych RP wprowadziło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które pełni funkcję gestora hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych. Wybór tego typu hełmu był poprzedzony analizami, które bazowały na doświadczeniach innych rodzajów sił zbrojnych, w tym poza granicami kraju jak też tych z konfliktów zbrojnych. Doświadczenia te pokazały, że istnieje konieczność pozyskania – także dla lekkiej piechoty i innych specjalności wojskowych – hełmu spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Hełm HP-05 spełnia nie tylko wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, ale także wybranych stanowisk obsługi wozów bojowych piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych - opisuje pułkownik Pietrzak.

I przypomina, że hełm pełni rolę nie tylko ochrony balistycznej, ale jest również nośnikiem dodatkowego wyposażenia takiego jak oświetlenie, czy sprzęt noktowizyjny. Hełm został wyposażony w szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych, jest kompatybilny z wyposażeniem żołnierza: maską przeciwgazową, filtracyjną odzieżą ochronną, kamizelkami kuloodpornymi, indywidualnymi środkami łączności oraz urządzeniami do ochrony wzroku.

- Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, jako gestor hełmów kompozytowych, widzi potrzebę utrzymania na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP co najmniej dwóch typów hełmów. Pierwszy – typu „high-cut" oraz drugi, nowego typu hełm pełny stanowiący znaczne udoskonalenie dotychczas stosowanych konstrukcji wz. 2005 - dodaje pułkownik Marek Pietrzak.