W piątek ogłoszono wyniki korespondencyjnego głosowania. Pierwotnie zakładano, że wybór przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO zostanie przeprowadzony w trakcie spotkania zorganizowanego w połowie września, tak jednak się nie stało. Procedura zaproponowana 18 września przez Marszałka Lotnictwa Stuarta W. Peacha i zatwierdzona przez wszystkich szefów obrony państw Sojuszu, zakładała korespondencyjne głosowanie. Przewodniczący KW NATO został wybrany w głosowaniu tajnym przez szefów obrony państw członkowskich sojuszu.

Polska rekomendowała na to stanowisko generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP. Jedynym jego kontrkandydatem był niderlandzki admirał Rob Bauer, szef obrony Królestwa Niderlandów, były dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej tego kraju. Z informacji, które właśnie podało NATO wynika, że holenderski admirał wygrał wybory na to stanowisko.

Komitet Wojskowy to najwyższa władza wojskowa sojuszu. Jego skład tworzą szefowie obrony 30 państw NATO. W stosunku do Rady Północnoatlantyckiej, będącej najwyższą władzą polityczną sojuszu, Komitet Wojskowy pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych. Współpracuje z dowódcami strategicznymi NATO przy opracowaniu planów, formułowaniu zaleceń, które następnie przekazuje do dyskusji władzom politycznym sojuszu jako stanowisko wojskowe. Przewodniczący przedstawia wypracowane przez Komitet Wojskowy opinie i wnioski m.in. sekretarzowi generalnemu NATO, Radzie Północnoatlantyckiej. Wytycza kierunki i określa tematykę prac tego organu.

Przewodniczący KW NATO jest wybierany przez szefów obrony państw członkowskich sojuszu na trzyletnią kadencję. Stanowisko obejmie w lipcu 2021 roku, wtedy kończy się trzyletnia kadencja brytyjskiego generała Stuarta Peacha.