fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Różnica zdań w dyskusji przedstawicieli Polski i Komisji Europejskiej o wykonaniu decyzji TSUE ws. zamrożenia zmian w SN

Fotolia.com
Zaledwie 15 minut trwały w Brukseli wystąpienia wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i przedstawiciela Polski, ambasadora przy Unii Andrzeja Sadosia, na temat zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z postanowieniem TSUE - podało Polskie Radio.

Sprawę wdrożenia postanowienia Trybunału poruszył wiceprzewodniczący Komisji, który poparł prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Frans Timmermans uważa, że postanowienie TSUE powinno być wdrożone natychmiast.

- Decyzja sądu musi i może być wdrożona, tak jak prezes Gersdorf wskazała, że wszyscy sędziowie wrócili do pracy - powiedział Frans Timmermans.

Przedstawiciele polskiego rządu mówili, że potrzebny jest proces legislacyjny i nowelizacja ustawy. Polscy dyplomaci podkreślają, że nie wyobrażają sobie, by państwo zostało pozbawione swojej funkcji i to decyzja unijnego Trybunału określała jak ma funkcjonować Sąd Najwyższy. Dlatego - jak mówią - potrzebna jest nowelizacja.

Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma.

- Polski rząd przygotowuje swoją odpowiedź i zostanie ona przekazana w terminie" - poinformował ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Wstępna decyzja unijnego Trybunału o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym zapadła 19 października. Do najbliższego poniedziałku Polska ma czas na poinformowanie co zrobiła bądź zamierza w tej sprawie zrobić.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, urzędnicy w Komisji Europejskiej uważają, że jeśli w tej odpowiedzi nie będzie konkretów, to Bruksela zawnioskuje do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę.

W najbliższy piątek w Luksemburgu odbędzie się wysłuchanie w sprawie środków tymczasowych, które nałożył TSUE. Polska i Komisja przedstawią swoje racje, a Wielka Izba Trybunału złożona z 15 sędziów zdecyduje wkrótce ostatecznie czy do czasu rozstrzygnięcia skargi Komisji na Polskę ustawa o Sądzie Najwyższym zostanie zawieszona. Od tej decyzji nie będzie odwołania.

Czytaj też:

TSUE ws. SN: ministerstwo sprawiedliwości bada, czy prezydent ma znów powołać sędziów

Prezes Małgorzata Gersdorf odpowiada Komisji Europejskiej i trafia do rzecznika dyscyplinarnego

Paweł Mucha: zabezpieczenie TSUE nie jest samowykonalne

Wysłuchanie w TSUE w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym

Prof. Ewa Łętowska: Kto i jak ma wykonać decyzję TSUE

Prezes TSUE: niepodporządkowanie się orzeczeniom TSUE to krok do wyjścia z UE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA