Wysłuchanie w TSUE w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym

Jak poinformowały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE na 16 listopada br. wyznaczono termin na wysłuchanie w sprawie środków tymczasowych dot. wniosku Komisji Europejskiej a Polską w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym (sprawa C-619/18 R).

Aktualizacja: 26.10.2018 19:11 Publikacja: 26.10.2018 14:48

Wysłuchanie w TSUE w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wysłuchanie będzie ograniczone do kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli zamrożenia stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, a nie całego sporu. Tym samym zrealizowałby się postulat polskiej strony rządowej, aby mógł przedstawić w Luksemburgu swoje argumenty w tej sprawie.

Wysłuchanie będzie ograniczone do kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli zamrożenia stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, a nie całego sporu. 

Tym samym zrealizowałby się postulat polskiej strony rządowej, aby mógł przedstawić w Luksemburgu swoje argumenty w tej sprawie.

Czytaj także: Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesza stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym

Przypomnijmy, że w zeszłopiątkowym postanowieniu Trybunał Sprawiedliwości UE, w osobie jej wiceprezesa i bez wysłuchania stanowiska Polski, nakazał Rzeczpospolitej Polskiej natychmiastowe zawieszenie stosowania kilku przepisów (art. 37 §§ 1–4 i art. 111 §§ 1 i 1a nowej ustawy o SN) dotyczących skrócenia wieku emerytalnego sędziów (z 70 do 65 lat) i nakazał podjęcie „wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia" by sędziowie ci mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, , jakie przysługiwały im do 3 kwietnia 2018 r., czyli do dnia wejścia w życie ustawy o SN.

 

Nie ma jeszcze decyzji w jakim składzie będzie obradował TSUE, nie wykluczone jest jednak, że będzie to skład Wielkiej Izby.

- To jest normalna procedura w Luksemburgu, że niezwłocznie po wydaniu postanowienia o środkach tymczasowych wyznacza się posiedzenie Trybunału w sprawie wysłuchania stron. Wszystko wskazuje, że będzie to Wielka Izba tj. 15 sędziów- wskazuje prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. - A skład urzekający ma trzy możliwości: - utrzymać środki tymczasowe w kształcie w jakim były dotąd ustanowione, zmienić je (zwinąć / rozszerzyć) lub zrezygnować z nich.

Podobnego zdania jest prof. Władysław Czapliński z Instytutu Nauk Prawnych PAN: - Wyznaczenie posiedzenia i wysłuchanie rządu polskiego w niczym nie zmienia sytuacji procesowej. Zarządzone środki zabezpieczające powinny zostać niezwłocznie wykonane. Trybunał niechybnie potwierdzi środki. Zarządzenie zabezpieczające może być uchylone lub zmienione wyłącznie w przypadku zmiany okoliczności, a te pozostają niezmienione.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem