Reklama
Rozwiń

Status nowych sędziów SN przedmiotem pytania prejudycjalnego Sądu Apelacyjnego w Krakowie do TSUE

Czy nowi sędziowie SN są sędziami w rozumieniu prawa unijnego - takie pytanie prejudycjalne postanowił wczoraj zadać Trybunałowi Unii Europejskiej Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Publikacja: 08.10.2019 09:38

Status nowych sędziów SN przedmiotem pytania prejudycjalnego Sądu Apelacyjnego w Krakowie do TSUE

Foto: Fotolia.com

Sąd ten ponownie rozpoznaje sprawę o zadośćuczynienie i przeprosiny od szpitala i jego kierownictwa za naruszenie dóbr osobistych pacjentki. Pierwszy wyrok, oddalający apelację powódki, został uchylony przez Sąd Najwyższy w wyniku kasacji (wyrok z 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt III CSK 89/17).

W składzie orzekającym SN zasiadało troje sędziów powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę 10 października 2018 r.  na skutek konkursu przeprowadzonego przez Krajową Radę Sądownictwa, a zainicjowanego obwieszczeniem Prezydenta RP z 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziowskich wydanym bez kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów. Kandydaci do SN, których KRS w konkursie odrzuciła, zaskarżyli  do Naczelnego Sądu Administracyjnego jej uchwałę z wnioskiem o powołanie rywali na sędziów SN. W ramach zabezpieczenia NSA wstrzymał wykonanie uchwały KRS uznając, że procedura wyłaniania nowych sędziów SN wymaga dokładnego zbadania. Mimo to prezydent wręczył akty powołania, także B.J., M.K. i J.M.–K. (to dwoje sędziów Sądów Okręgowych i jeden radca prawny), którzy rozpatrywali kasację. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono