fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezes Przyłębska: TK zbada nakaz opublikowania nazwisk osób, które poparły kandydatów do KRS

Julia Przyłębska
tv.rp.pl
- Trybunał Konstytucyjny zbada, czy nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów jest zgodny z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.

Jak informuje Polsat News, Julia Przyłębska złożyła taką deklarację w niedzielę na antenie TVP Info. Zastrzegła, że nie może podać szczegółów, ponieważ każda jej wypowiedź mogłaby zostać odebrana jako ingerencja w orzekanie.

Czytaj też:

Listy poparcia do KRS pozostaną tajne. Pewnie do wyborów

PiS chce zamrozić wyroki w sprawie list poparcia do KRS

Są skany postanowień PUODO ws. zakazu dla Kancelarii Sejmu

Nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów, wynika z prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu  Administracyjnego z 28 czerwca 2019 r. NSA oddalił skargę Szefa Kancelarii Sejmu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z sierpnia 2018 r., którym uchylono decyzję odmawiającą udzielenia żądanej informacji publicznej. Po takim wyroku Kancelaria Sejmu powinna w terminie 14 dni ujawnić nazwiska sędziów z sądów administracyjnych, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Termin upłynął 30 lipca. Tego dnia do Kancelarii Sejmu wpłynęło tymczasowe postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 29 lipca zakazujące  wykonywania wyroku NSA i upubliczniania danych osobowych sędziów.  Prezes UODO chce bowiem wyjaśnić, czy ujawnienie tych danych jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych oraz prawem Unii Europejskiej. Postanowienia PUODO są ostateczne.

Z kolei 13 sierpnia poseł PiS Marek Ast poinformował, że grupa posłów PiS zaskarżyła do TK przepis ustawy o KRS dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Posłowie do skargi dołączyli wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA