Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Krzysztof Izdebski - Obywatele często nie wiedzą, że istnieje dostęp do danych różnych instytucji

Krzysztof Izdebski
rp.pl
- Różne instytucje udostępniają dane dotyczące swojej działalności, jednak obywatele często nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć do nich wgląd – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Jolanty Ojczyk Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy z Fundacji ePaństwo.

Ekspert oświadczył, że niezrozumiałym jest wzbranianie przed udostępnieniem danych.

Wskazał, że to konstytucja gwarantuje dostęp do takich informacji.

W jednej ze spraw prowadzonej przez Fundację z Sądem Najwyższym, Sąd bardzo nie chciał udostępnić wnioskowanych informacji, jednak po ich ujawnieniu okazało się, że nie ma w nich żadnych kompromitujących danych.

- 8 listopada 2012 r. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, w którym nakazał udostępnienia danych podmiotu publicznego. Bardzo ciekawe zatem, że sam tak bardzo wzbrania się przed ich przekazywaniem – mówił Izdebski.

W powyższym orzeczeniu Sąd Najwyższy wyważył prawo do prywatności z prawem dostępu do informacji, wskazując, że jeśli ktoś zawiera jakiekolwiek umowy dysponując pieniędzmi publicznymi to prywatność takiej osoby jest ograniczona.

Chęć udostępniania danych zależy od osoby, która stoi na czele danej instytucji. Ekspert przyznał jednak, że w obecnych czasach rozpowszechniana jest kultura tajności.

Z obserwacji Izdebskiego wynika, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się dane pobierane z bazy KRS. Obywatele zainteresowani są też danymi dotyczącymi ilości szkół. Są to informacje oglądane wiele tysięcy razy. – Pokazuje to niewątpliwie głód społeczeństwa dostępu do informacji – ocenił ekspert.

Izdebski pozytywnie ocenił postępowanie urzędu miasta Gdańsk, który prowadzi rejestr wydatków, i codziennie do godziny 12:00 uaktualnia dane. Pokazuje to niewątpliwie otwartość urzędu, znacznie ułatwia dostęp do informacji, a także pomaga uniknąć długich postępowań prowadzących do udostępnienia informacji przez daną instytucję.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL