fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sprawą sędziego Żurka zajmie się Europejski Trybunał Praw Człowieka

Waldemar Żurek
Fotorzepa/ Rafał Guz
Trybunał w Strasburgu kilka dni temu zdecydował, że rozstrzygnie skargę sędziego Waldemara Żurka przeciwko Polsce.

Chodzi o przerwanie przed końcem kadencji funkcjonowania "starej" KRS, której sędzia Żurek był rzecznikiem. Trybunał może nakazać nawet przywrócenie sędziego Żurka na dawne stanowisko w Radzie. - Podejmę się każdego działania, w tym powrotu do KRS, by udowodnić, że osoby dziś tam zasiadające są nielegalnie powołane - mówi Onet sędzia Żurek.

Nowa KRS - powołana wbrew konstytucji przez polityków - swoją działalność rozpoczęła po przerwaniu kadencji starej Rady w kwietniu 2018 r.

Zasiadły w niej osoby blisko związane z obozem władzy - na powiązania sędziów z politykami jednoznacznie wskazują opublikowane na początku 2020 r. listy poparcia do KRS.

Sędzia Żurek zaskarżył do ETPC przerwanie kadencji starej Rady. Chce także, by Trybunał sprawdził, czy - poprzez liczne szykany - nie ograniczano mu prawa do swobody wypowiedzi.

18 maja ETPC zdecydował, że zajmie się ta sprawą. Oznacza to, że w ocenie sędziów ze Strasburga realne jest ryzyko naruszenia w tym przypadku praw człowieka.

Wiceminister sprawiedliwości nie chciał tej sprawy komentować. - Nie mamy jeszcze oficjalnej informacji ze Strasburga, więc jakiekolwiek wypowiedzi bez podstawy formalnej byłyby po prostu niepoważne - mówi Onetowi Michał Wójcik.

W środę Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował, że zawiadomił polskie władze o skardze sędziego Waldemara Żurka, oraz że czeka na przedstawienie uwag ze strony polskiego rządu. Taki komunikat oznacza jedno - ETPC zamierza rozstrzygnąć skargę sędziego, uznając że istnieje tu ryzyko naruszenia praw człowieka.

Sędzia Żurek skarży nie tylko przedterminowe odwołanie go z KRS bez prawa do odwołania do sądu. Podnosi także, że poprzez liczne szykany - m.in. kontrole CBA czy odwołanie go z funkcji rzecznika krakowskiego SO - próbowano ograniczyć jego prawo do swobodnej wypowiedzi.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA